AİHM, İngiltere'yi suçlu buldu

AİHM, İngiltere'yi suçlu buldu.21411
  • Giriş : 19.02.2009 / 20:10:00

AİHM, İngiltere'yi, El Kaide terör örgütüyle bağlantıları oldukları şüphesiyle 9 kişiyi yasalara aykırı şekilde alıkoymaktan suçlu buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu kişiler, keyfi ve haklarında hiçbir suçlamada bulunulmadan tutuldukları ve insanlık dışı muamele gördükleri gerekçesiyle İngiltere'yi AİHM'e şikayet etmişti.

AİHM'de dava açan bu kişilerden 6 Cezayirli, bir Ürdünlü, bir Tunuslu ve bir Filistinli, 11 Eylül saldırılarından sonra İngiltere'de çıkarılan terörle mücadele yasası çerçevesinde El Kaide ile bağlantıları olduğu şüphesiyle tutuklanmış ve yüksek güvenlikli cezaevlerinde tutulmuştu.

Söz konusu kişilerden Ürdünlü imam Ebu Katada'nın ise İngiltere'nin en yüksek mahkemesi Lordlar Kamarasının "ülkesine geri gönderilebileceğine" hükmetmesinden sonra İngiltere'den sınır dışı edilmesi bekleniyordu.

Mahkeme, İngiltere aleyhinde dava açan bir Fransız ve bir Faslı'nın da, kısa süre tutuldukları ve ülkelerine geri gönderilme taleplerinden sonra serbest bırakıldıkları gerekçesiyle şikayetlerini kabul etmedi.

Bu kişilere tazminat ödemek zorunda kalacak İngiltere ise hakkındaki suçlamaları kabul etmiyor.

Mahkeme, söz konusu kişilerin yasalara aykırı şekilde alıkonduklarına karar verirken, insanlık dışı muamele gördükleri iddialarında İngiltere'yi suçsuz buldu.

Daily Mail gazetesi, bugünkü aralarında ''Radikal İmam'' diye adlandırılan Ebu Katada'nın da bulunduğu 11 terör zanlısının İngiltere hakkındaki şikayetlerinden sonuç almaları halinde İçişleri Bakanlığında tazminat kazanacaklarını ve bu paranın da vergi mükelleflerinin cebinden çıkacağını belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*