AİHM, Rusya'yı suçlu buldu

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

AİHM, "Rusya'nın Avrupa İnsan Hakları sözleşmesini ihlal ettiğine" hükmetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2001 yılında Rusya'ya karşı dava açan Çeçen anne Fatima Bazorkina'yı haklı bulan Mahkeme, Rusya'yı 35 bin avro tazminat ödemeye mahkum etti. Kararın, 200'den fazla Çeçen başvurusuna örnek teşkil etmesi bekleniyor.
Davacı Bazorkina Rus NTV televizyonunda, oğlu Hacı Murat Yandiyev'in bir Rus subayı tarafından sorgulandığı ve infaz edildiği görüntüleri izlemiş, Rus yargısının ölüm emrini veren subay Alexander Baranov'a ceza vermemesi üzerine 2001 yılında AİHM'ye başvurmuştu. AİHM, oğlunun öldürülmesini televizyondan izleyen anneyi haklı bularak, Moskova'nın AİHS'nin toplam 6 maddesini ihlal ettiğini açıkladı. Rusya'nın bu karara itiraz etmek için 3 ay süresi bulunuyor. İlk kez bir Çeçenin kaybıyla ilgili karar veren AİHM'de, buna benzer 200 davanın sırada beklediği belirtiliyor. Uzun süredir beklenen Bozarkina kararında verilen yüksek tazminat cezası, Moskova'nın Çeçen mağdurlara büyük tazminat cezaları ödeyeceğinin işareti olarak yorumlandı. AİHM'de aleyhine en çok dava açılmış ülkelerden olan Rusya, mahkemeyi "siyasi kararlar vermekle" suçluyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü raporuna göre, 1999 yılında başlayan ikinci Rus saldırısı döneminde 100 bin kişi hayatını kaybederken, yüzlerce Çeçen sivil Rus askerleri tarafından işkence ve tecavüze maruz kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious