AİHM 'ndeki Türk hakimin görev süresi doluyor

AİHM 'ndeki Türk hakimin görev süresi doluyor.18921
  • Giriş : 24.11.2007 / 10:22:00
  • Güncelleme : 24.11.2007 / 10:31:19

AİHM' ndeki görev süresi dolacak olan Rıza Türmen'in yerine Türkiye, yeni yargıç adaylarını belirledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargıçlığı görev süresi 1 Mayıs'ta dolacak Rıza Türmen'in yerine önerdiği isimler Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından reddedilen Türkiye, yeni adaylarını belirledi.

Dışişleri Bakanlığı'nca Avrupa Konseyi'ne iletilecek yeni listede, ilk listede de yer alan Brüksel Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ruşen Ergeç yerini korudu.
Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Işıl Karakaş ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Ulusoy da diğer iki aday olarak önerildi.
Ulusoy, AİHM'nin üniversitelerde türban yasağını onaylayan kararını "hukuktan ve bilimsel temelden uzak" bularak ağır biçimde eleştirmişti.
Türkiye'nin önerdiği ilk listede Ergeç'in yanı sıra Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Mustafa Erdoğan ile Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Arzu Oğuz yer aldı.
Adaylarla yapılan mülakatların ardından Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlık Bürosu, 1 Ekim'de Türkiye'nin listesini reddederek yeni liste verilmesi talebinde bulundu. Başkanlık Bürosu'nun ret gerekçeleri arasında "Türkiye'nin önerdiği bir adayla diğer iki aday arasında çok farklılık olduğu, bu nedenle seçicilere seçim hakkı verilmediği, aday belirleme sürecinin saydam yapılması gerektiği" eleştirileri yer almıştı.

Ergeç yerini korudu

Hükümetçe belirlenen yeni listede, ilk listede de yer alan ve iptal gerekçesinde "diğer iki adaydan çok üstün olduğu" ileri sürülen Ergeç yerini korudu.
Diğer iki isimden biri olan Ulusoy, lisansını Ankara, yüksek lisans ve doktorasını Bordeaux Montesquieu Üniversitesi'nden aldı.
Devletler Hukuku uzmanı Karakaş da, İstanbul Üniversitesi'nden siyasal bilgiler, Marmara Üniversitesi'nden de hukuk alanında aldığı lisans derecelerinden sonra İstanbul Üniversitesi'nden kamu hukuku yüksek lisansı ve doktora derecelerini aldı.

Yargıçlar nasıl seçiliyor?

9 yıldır AİHM'de yargıçlık yapan Türmen'in görev süresi 1 Şubat 2008'de dolacaktı. AKP, RP'nin kapatılmasına ilişkin davada, kapatma yönünde oy veren, Leyla Şahin davasında türban yasağının sürmesini savunan Türmen'in süresinin uzatılmasını istemeyerek, kontenjanını doldurmak üzere üç aday önermişti. Önerilen isimlerin reddedilmesi ve yeni aday istenmesi üzerine Türmen'in süresi 1 Mayıs'a kadar uzadı. Avrupa Konseyi üyesi her ülke, AİHM'de bir yargıç bulunduruyor. Bu kontenjan boşaldığında o ülke, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi'ne üç adaydan oluşan liste gönderiyor. Alt komite, 3 adayla mülakat yapıyor. Adaylar uygun bulunmazsa listenin yenilenmesi isteniyor. Kriterleri sağlarlarsa, üç adayın adı Parlamenter Asamble'ye iletiliyor. Buradaki oylamada çoğunluğu sağlayan aday yargıç seçiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious