AİHM Türkiye aleyhine davayı bugün görüştü

AİHM Türkiye aleyhine davayı bugün görüştü.7245
  • Giriş : 27.11.2007 / 15:57:00

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Büyükada'daki Rum yetimhanesinin mülkiyet hakkıyla ilgili olarak Fener Rum Patrikhanesinin Türkiye aleyhine açtığı davayı görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Davanın bugünkü duruşmasında söz alan Türk hükümetinin avukatı, "ihtilaf konusu taşınmazın 1902 yılında Rum yetimhanesi olarak tahsis edildiğini ve mülkiyet hakkının Yetimhane Vakfı'na ait olduğunu" belirtti.

"Patrikhanenin üzerinde özel mülkiyet hakkı iddia ettiği taşınmazı kendi isteğiyle ve geçici olarak sadece kullanması için yetimhaneye devrettiği tezinin geçerli olmadığını" savunan avukat, "Patrikhane'nin söz konusu taşınmazın hiçbir zaman kullanıcısı ve maliki olmadığını, vakıflara ya da hayır kurumlarına tahsis edilen taşınmazların tahsis amaçları dışında özel mülk gibi kullanılamayacakları kuralı dikkate alındığında başvurunun temelsiz olduğunu ve reddedilmesi gerektiğini" ifade etti.

Patrikanenin avukatı ise konunun sadece mülkiyet hakkı olarak ele alınmaması, aynı zamanda dini azınlıklara yönelik bir ihlal olarak görülmesi talebini dile getirdi.

Fener Rum Patrikhanesi'nin avukatı, Büyükada'daki Rum Yetimhane Vakfı'na ait taşınmazın gerçekte Patrikhane'ye ait olduğu, bunun tersi karar alan Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün hatalı davrandığı görüşünü savundu.

Pakrikhane, sahibi olduğunu iddia ettiği taşınmaz malın başkasına verilerek insan hakları ihlalinde bulunulduğunu ve mülkiyetin korunmasıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 1'inci protokolü 1'inci maddesinin ihlal edildiğini iddia etti.

AİHM'de daha önce 2 Ekim'de düzenlenmesi planlanan duruşma, mahkemenin Türk yargıcı Rıza Türmen'in sağlık sorunları yüzünden ertelenmişti.

Türk hükümeti ve Fener Rum Patrikhanesi avukatlarının görüşlerini dinleyen AİHM'nin ilgili dairesi, kararını ileri bir tarihte açıklayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious