AİHM Türkiye'nin adaylarını beğenmedi

  • Giriş : 02.10.2007 / 08:49:00

AİHM yargıçlığı için adayları gösteren üç kişilik liste geri çevrildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Konseyi, Türkiye’nin AİHM yargıçlığı için aday gösterdiği üç kişilik listeyi geri çevirdi. Konsey, yargıçlar arasında ’seviye farkı’ olmasını gerekçe gösterdi.

Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi için Strasbourg’a gönderdiği "yargıç adayları" listesi iade edildi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) Başkanlık Divanı dün yaptığı toplantıda, aday gösterilen yargıçlar arasında "eşitsizlik" olduğunu belirtti. Bir yargıç adayının diğer ikisine nazaran insan hakları alanında "önemli bilgiye" sahip olmasına karşın, diğer ikisinin bu konuda "zayıf" olduğunu belirten AKPM, bu durumun dikkate alınarak listenin yeniden tanzim edilmesini istedi.

Türkiye, bu yıl sonunda Rıza Türmen’den boşalacak olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıçlığı görevi için, üç aday önermişti. Ankara’nın önerdiği listede, Brüksel Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Ruşen Ergeç, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Erdoğan ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Arzu Oğuz yer aldı. Listenin en güçlü adayı olan ve insan hakları alanında "uluslararası" isim yapmış olan Ruşen Ergeç ilk sırada yer aldı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülkenin "yargıç adayları", AKPM’nin Hukuk Alt Komisyonu’nda 17 Eylül’de mülakata alınmışlardı. Türkiye’nin listeyi yeniden tanzim edip yıl sonuna kadar AKPM’ye ulaştırması bekleniyor. Listede yine Profesör Ruşen Ergeç’in yer alması, diğer iki yargıç adayların ise değiştirilmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious