AİHM'den Başörtüsü yasağı yorumu

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

Türmen, "AİHM'nin karara bağladığı bir başvuruda 'üniversitenin yasağı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı değil' dendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türmen, Bu, yasak kaldırılamaz demek değil" dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türk yargıcı Rıza Türmen, Cumhurbaşkanlığı'na aday olan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün eşi Hayrunisa Gül'ün başörtüsüyle ilgili AİHM'ye yaptığı başvuruyu geri çektiği için davanın karara bağlanmadığını belirterek, "Ama karara bağlanmış bir başka başvuruda 'üniversitenin getirdiği yasak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS) aykırı değildir' dendi. Ama tabii bu, yasak kaldırılamaz demek anlamına gelmiyor" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin 45. kuruluş yıldönümü nedeniyle Sheraton Oteli'nde düzenlenen sempozyuma katılan Türmen, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Anayasa Mahkemesi'nin içine kapalı olmadığını belirten Türmen, "Çünkü yargı organları arasındaki iletişim, uluslararası hukukun küreselleşmesinin hangi noktaya geldiğini gösterir. Türkiye'nin tüm kurumları bakımından bu önemlidir" dedi. AİHM Başkanı Jean Paul Costa'nın Türkiye'ye gelişinin de ayrı bir önem taşıdığına dikkat çeken Türmen, Costa'nın başkanlığa yeni seçildiğini ve kendi iradesiyle ilk dış ziyaretini Türkiye'ye yaptığını kaydetti. Türmen, ziyaret kapsamında Costa ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in biraraya geldiğini de belirtti.

3, 6, 7 SİHİRLİ RAKAMLAR

Cumhurbaşkanlığı seçiminde TBMM'de ilk turda 367 çoğunluğun sağlanamaması durumunda konunun Anayasa Mahkemesi'ne taşınacağının belirtilmesi üzerine ise Türmen, konuyu burada öğrendiğini söyledi. Türmen, "3, 6, 7 diye sihirli rakamlar söyleniyor. Mahkemeye gelecek mi gelmeyecek mi bir kere o belli değil. Olduğu zaman Anayasa Mahkemesi ne karar verecek, göreceğiz" diye konuştu.

KALDIRILAMAZ DEĞİL

Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün eşi Hayrunisa Gül'ün AİHM'ye başörtüsüyle ilgili yaptığı başvurunun hatırlatılması üzerine de Türmen, şunları söyledi:

"Başvurusunu geri çektiği için karara bağlanmadı. Ama AİHM'nin karara bağlanmış başvurusunda 'Üniversitenin getirdiği yasak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı değildir' dendi. Ama tabii bu, yasak kaldırılamaz anlamını taşımıyor."

Abdullah Gül'ün Köşk'e çıkması halinde eşinin türbanlı olmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulmasına karşılık da Rıza Türmen, "Ben siyasetçi değil, hukukçuyum. Cumhurbaşkanı seçimi yapılacaktır. Hukuken eksiklik varsa Anayasa Mahkemesi'ne götürülecek. Mahkeme hukuken eksikse karar verecek, hukuken eksiklik yoksa mesele kalmayacaktır. Tabii bu hukuki bakımdan bir değerlendirme. Siyasetçi ya da vatandaş olarak bakarsanız başka şeyler söylenebilir" şeklinde konuştu.

Rusya'ya bağlı

Rıza Türmen, 1 Kasım 1998 tarihinden bu yana AİHM'de yargıçlık yapıyor. 2001 yılında 6 yıllığına uzatılan görev süresi 31 Ekim'de sona eriyor. Türmen'in görevde kalması, yargıçların görev sürelerinin yeniden belirlenmesini içeren 14 numaralı protokolü bir tek Rusya'nın onaylamasına bağlı. Eğer Rusya protokolü 30 Haziran'a kadar onaylarsa, görev süreleri bu yıl sona erecek olan yargıçların kontratları otomatik olarak 2 yıl daha uzatılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious