AİHM'den Türkiye'ye 1 Mayıs mahkumiyeti

AİHM'den Türkiye'ye 1 Mayıs mahkumiyeti.14529
  • Giriş : 15.12.2008 / 23:15:00
  • Güncelleme : 15.12.2008 / 22:54:51

Adıyaman'da 9 yıl önce 1 Mayıs gösterileri sırasında gözaltına alınan 11 kişiye, polisin kötü muamele yaptığına hükmedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'ye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) yeni ceza geldi.

Adıyaman'da 1999 yılındaki 1 Mayıs kutlamalarında gösteri yapmak isteyen bir gruba polis izin vermedi ve kalabalık gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 70 kişiden 11'i, kötü muamele gördükleri gerekçesiyle polisler hakkında suç duyurusunda bulundu ancak Adıyaman Valiliği ve İçişleri Bakanlığı polisler hakkında soruşturma izni vermedi.

Danıştay'a yapılan başvuru da reddedilince dava AİHM'e taşındı. 9 yıllık hukuk mücadelesi sonunda Türkiye mahkum oldu ve 21 bin Euro para cezasına çarptırıldı. Karar uyarınca 5 kişiye 3'er bin, 6 kişiye de biner Euro ödenecek.

'TÜRKİYE'NİN MAHKUM OLMASINDAN UTANIYORUM'

AİHM'e dava açan avukatlardan Ali Murat Bilgiç, gösteride yaşananları "Naklen dayak yedik. O zaman polisin tutumu gerçekten çok olumsuzdu, basın mensuplarının kasetlerini bile ellerinde almaya çalışmışlardı. Sokakta silahla basın mensubu kovalanmıştı. Halen o gün polisin neden düzenlenen etkinliğe katılmak üzere giden insanları dövdüğünü anlamış değilim. Zaten AİHM de Türkiye'yi sözleşmenin üçüncü maddesinden ve sözleşmenin onikinci maddesinden mahkum etti" sözleriyle anlattı.

Davacılardan avukat Şeyho Hasa da "Bu tabi ki bizim istediğimiz bir şey değil, bizim istediğimiz Türkiye'deki insan hakları ve demokrasinin gelişmesi. Ben şahsen ülkemizin mahkum edilmesinden utanıyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*