AIHM'e Türkiye başvurusu azalıyor

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'ye karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yapılan başvuru sayısındaki azalma eğilimi devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AİHM tarafından 2006 yılı için hazırlanan ilk bilançoya göre, Türkiye, hakkında başvuru yapılan ülkeler sıralamasında bu yıl üçüncü sıraya geriledi. Hakkında en fazla şikayette bulunulan ülke ise Rusya oldu. Mahkeme'nin, Aralık 2006 başı itibarıyla gündeminde bulunan 89 bin 350 başvurudan 19 bin 200'ü bu ülke vatandaşlarından geliyor. Rusya'yı, 10 bin 700 başvuruyla 2005 yılının üçüncüsü Romanya izliyor. Türkiye ise 8 bin 850 başvuruyla mahkemenin iş yükünün yüzde 9,9'unu oluşturuyor.

Bu yılki sıralamada Türkiye'yi sırasıyla Ukrayna, Polonya, Fransa, Almanya, Çek Cumhuriyeti, İtalya ve İngiltere izliyorlar. Mahkemenin bu yıl Türkiye hakkında aldığı önemli kararların başında, Kıbrıslı Rumların tazminat başvurularıyla ilgili KKTC'de oluşturulan taşınmaz mal komisyonuna onay verdiği Arestis-Ksenides hükmü geliyor. AİHM buna ek olarak, vicdani retçiler, köye dönüşlerle ilgili tazminatlar ve kamusal alanda türban takılması gibi konularda da 2006 yılında önemli kararlara imza attı.

Mahkeme yine bu yıl içinde Türkiye'deki azınlık dinlerine ait vakıfların statüsü, yüzde ıo'luk seçim barajı ve zorunlu din dersleri gibi hassas konuları da mercek altına aldı. Bu konularla ilgili kararların 2007 yılı içinde açıklanması öngörülüyor.

AİHM'ne Türkiye'den gelen şikayetlerin türü de değişmeye devam ediyor. Mahkeme kaynakları, 90'h yıllarda olduğu gibi işkence ve kötü muamele başvurularına artık sık rastlanmadığını, ancak ifade özgürlüğüne ilişkin şikayetlerin yoğun biçimde gelmeye devam ettiğini belirtiyorlar. Mahkemenin 2006 yılına ilişkin nihai bilançosu Ocak ayında Strasbourg'da düzenlenecek bir basın toplantısıyla duyurulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious