AİHM'nin kararı Rumları tatmin etmedi

AİHM'nin kararı Rumları tatmin etmedi.21411
  • Giriş : 22.04.2008 / 16:58:00

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kıbrıs Rum kesiminden ''mülkiyet hakkının ihlal edildiği'' gerekçesiyle Türkiye aleyhine yapılan üç başvuruyu bugün karara bağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mahkeme, KKTC Taşınmaz Mal Tazmin Komisyonuna başvurarak, KKTC'deki eski malına karşılık Güney Kıbrıs'ta Türklere ait malı alma konusunda uzlaşmaya varan Kıbrıslı Rum Mike Timvios'un komisyonla bu uzlaşmasını onayladı.

AİHM'nin 4. Dairesi tarafınca alınan karara göre, Timvios, Kuzey Kıbrıs'ta bıraktığı mala karşılık, Larnaka'da Kıbrıslı Türklere ait 22 dönüm taşınmaz malın sahibi olacak.

Mahkemenin açıklamasına göre, dostane çözüm gereği, Timvios'a 22 dönüm taşınmaz malın yanında bir milyon dolar da tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.

AİHM'nin KKTC Taşınmaz Mal Tazmin Komisyonunu bu kararla ''iç hukuk'' olarak kabul etmesi, AİHM'de bu konuda bekleyen davalara emsal teşkil etmesi açısından önem taşıyor.

Mahkemenin açıklamasında, Kıbrıs Rum kesiminden Demades soyadlı kişinin yaptığı başvuruda ise mahkeme masrafları dahil Türkiye'nin 835 bin avro ödemesine karar verildiği bildirildi.

AİHM, Demetriou soyadlı kişinin başvurusu hakkında ise söz konusu şikayeti yapanın davayı daha fazla sürdürmek istememe talebi yüzünden, başvuruyu kayıtlardan çıkarttığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious