Aile bağının zayıflığı çocukları sokağa itiyor

  • Giriş : 21.11.2006 / 00:00:00

Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de günde 40 çocuk sokağa terk ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bunun birtakım sosyal sıkıntılara sebep olduğunu ifade eden Taşdelen, "Aile bağının zayıflaması çocukları sokağa itiyor." dedi.

Aile ile çocuk arasındaki manevi değerlerin giderek azaldığını, bunun da Türk aile yapısını tehdit ettiğini kaydeden Taşdelen, şunları söyledi: "Bu gün anne ve babası olduğu halde yetiştirme yurtlarına verilen çocukların sayısı hiç de az değil. Bunun sebebini sadece ekonomik sıkıntılara bağlamak doğru değil. Devlet yoksul ailelere gıda, eğitim, yakacak gibi yardımlarda bulunuyor. Aileye, çocuğuna bakabilecek kadar destek çıkılıyor."

Manevi değerlere önem verilmesi gerektiğini dile getiren taşdelen, aile bağlarını güçlendirecek politikalar üretilmesini istedi. Taşdelen, "Aksi taktirde çocuk şiddede yönelecek ve bu gün olduğu gibi toplum büyük zarar görecektir. Bu gün çok küçük şehirlerde bile artık sokak çocuklarına rastlamak mümkün." şeklinde konuştu.

Bu gün sokakta yaşayan çocukların da, sokaktan kurtarılması, uzman hekim, psikolog, davranış bilimcileri tarafından açılacak merkezlerde rehabilite edilmesi gerektiğini ifade eden Taşdelen bu çocukların yeniden sokağa bırakılması, yerinde eğitimlerine devam etmelerinin sağlanması gerektiğini anlattı. Taşdelen, ancak bu şekilde çocukların çevreye zarer vermesinin önlenebileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious