Aile hekimliği uygulaması protesto edildi

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Edirne'de AK Parti hükümetinin uygulamaya koyduğu sağlıkta dönüşüm programı kapsamın da başlatılan aile hekimliği uygulamasını Selimiye Devlet hastanesi önünden Atatürk anıtına kadar yürüyerek protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Selimiye Devlet Hastanesi önünde toplanan 600 kişi, AK Parti hükümeti aleyhinde slogan atarak Londra asfaltında bulunan Atatürk anıtına kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında bazı göstericilerin yoldan yürümesi sonucu trafik akışını engelledikleri gerekçesiyle zaman zaman gerginlik yaşandı.

Atatürk anıtında bir konuşma yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES) Genel Başkanı Köksal Aydın, sağlık alanınde gelinen aşamada çok kritik bir evreye girildiğini söyledi.

"Yıllardır ağır adımlarla yürütülen ve AKP hükümeti ile hızlanan 'Sağlıkta Dönüşüm Programı' tam anlamıyla 'Sağlıkta Yıkım Programı'na dönüşmüş durumda" diyen Aydın, "Zaten IMF, Dünya Bankası dayatması bir programın sağlık alanındaki sonuçlarının bundan farklı olması da beklenemezdi. Bu durum en başta sağlık örgütleri olmak üzere "sağlıkta yıkım" ı gören ve yaşayan, örgütlü, örgütsüz tüm toplum kesimlerinin geç kalmaksızın harekete geçmesini zorunlu kılmaktadır." dedi.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde yatırıma ayrılan payların sıfıra yaklaştığını söyleyen Aydın, "Bakanlık ayrılan kaynakla sadece personel ücretlerini ödeyen bir bakanlığa dönüşmüştür. Yatırıma ayrılan bu kısıtlı kaynağın ise ancak binde 8'i koruyucu sağlık hizmetlerine aktarılmış, hastaneler ve sağlık ocakları ihtiyaçlarını döner sermaye gelirleriyle karşılamak zorunda bırakılmıştır. Son dönemde Sağlık bakanlığı gelirleri arasında döner sermaye geliri yüzde50'leri aşmıştır. Performansa dayalı döner sermaye uygulamasıyla gereksiz ve şişirilmiş işlem sayısı giderek artmış, böylelikle Sosyal Güvenlik kuruluşlarının çökertilmesi hızlandırılmış ve hastanın cebinden çıkan paraya yönelim artmıştır."diye konuştu.

Protesto konuşmaların ardından olaysız bir şekilde son buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious