Aile hekimliği yaygınlaşıyor

Aile hekimliği yaygınlaşıyor.9698
  • Giriş : 31.01.2008 / 21:44:00

İnsanlar, aile hekimliğini benimsedi. 10 kişiden 6’sı ise aile hekimini tercih ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aile hekimlerinin çalıştığı pilot bölgelerde bulaşıcı hastalıklar azaldı. Hamile takibi de daha iyi yapılıyor

Türkiye genelinde birinci basamak sağlık kuruluşlarına (sağlık ocağı ve ana çocuk sağlığı merkezi) gidenlerin oranı yüzde 40 iken, aile hekimliğine başvuranların oranı yüzde 60’a yükseldi. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Koray Arberk, konu hakkında şunları söyledi:

İNSANLAR, aile hekimliğini benimsedi. 10 kişiden 6’sı ise aile hekimini tercih ediyor.

İLK olarak Eylül 2005’te Düzce’de başlamıştık. 2008 sonunda aile hekimliğine geçen il sayısı 59’a ulaşacak. 2009 yılında da tüm Türkiye’yi kapsayacak.

YAPTIĞIMIZ tüm anketlerde aile hekimliğine geçildikten sonra bu memnuniyetin arttığını tespit ettik. Sağlık kurumundan daha fazla hizmet alınan bu sistemde vatandaş memnuniyeti artıyor. Özellikle hasta ve çalışan memnuniyetleri anlamında çok güzel sonuçlarla karşılaşıyoruz.

AİLE hekimliğinin uygulandığı illerde bulaşıcı hastalıkların görülme sıklığı azaldı. Bebek, gebe gibi doğumsal takipler daha iyi yapılıyor. Maliyet açısından baktığımızda da etkin ve sürdürülebilir bir uygulama olduğunu gördük.

ŞU an pilot uygulama yürütüyoruz. Pilot uygulamanın amacı zaten eksiklikler var mı yok mu onları görmek. Eksikliklerimizi görerek, üzerinde revizyon yaparak sistemi daha mükemmelleştirmek anlamında çalışmalara devam ediyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious