Aile içi iletişim çocuğun başarısını etkiliyor

  • Giriş : 12.02.2006 / 00:00:00

Aile içi iletişim konusunda kitaplar yazan Özel Özgören Lisesi Müdürü Mahmut Açıl tarafından verilen konferans, veliler tarafından ilgiyle izlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Açıl, "Ben buraya sizi eğitmeye gelmedim çocuk eğitimi ile ilgili bildiğiniz şeyleri bilinç altından beraberce çıkararak hayatımıza faydalı hale getirmeye çalışacağız." dedi.

Değişik misaller vererek velilerle sıcak diyalog kuran Açıl, şunları söyledi: "Eğitim ailede başlar ve bu da iletişimle olur. İletişim de birbirinizi fark ettiğiniz zaman başlamıştır. Çocuğunuz ile göz göze gelerek konuşun arkadaş çevresini dışlamayın ama siz de bir arkadaşı olun ve göreceksiniz okulda olup biten herşeyi size rahatlıkla anlatacaktır. Siz de ona göre birden 'olmaz' veya 'yapamazsın' demeyin yoksa 200 kilometre hızla giden bir aracın önüne aniden bir set çekmiş gibi olursunuz, bu da aracı darmadağın eder. Hızlı giden aracı zararsız durdurmak için öncelikle kasistler oluşturun. Göreceksiniz araç yavaşlayacaktır ve durması gerektiği yerde duracaktır. Çocukların enerjilerini boşaltacakları değişik imkanlar sağlayın. 'Yapamazsın' kelimesini sizden hiç duymasın. Yoksa önünü kesersiniz. Çocukların söylediği her şeye inanmayın ama, kontrol edin. Kontrol hiçbir zaman itimada mani değildir."

Açıl, şöyle devam etti: "İşi gücü birinci konuma getirip evi ikinci yapmak, ayda bir harçlıkla çocuğu sulamayın her gün ve sevginizle sulayın. Siz çocuğunuzu severseniz çocuk zaten sizi mahçup etmeyecektir ve göreceksiniz derslerini de eniyi şekilde yapacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious