Aile içi şiddet, çocuklara zarar veriyor

  • Giriş : 08.02.2006 / 00:00:00

Aile içi şiddet sonrası çocukların anne ve babadan farklı mesajlar alarak arada kaldıklarını söyleyen uzmanlar, devamlı gerilim ortamında yaşayan çocukların ruh sağlığının bozulduğunu ve kendilerine güvenlerini kaybettiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dr. Menteşeoğlu, "Şiddet uygulayanla uygulanan kişi arasında aile içinde bölünme olacaktır. Genellikle çocuklar, şiddete maruz kalanın yanında olur. Şiddet çift taraflıysa, daha olumsuz etkiler. Bir çocuğa anne ve baba farklı mesajlar veriyorsa, çocuk ruhi olarak iki kolundan çekilip parçalanan bir nesne gibi olur. Bu da kararsızlık, kendine güvensizlik, doğruyla yanlışı ayırt edememe şeklinde kendini belli eder." diye konuştu.

Aile içi şiddetin en önemli sebebinin kültürden uzaklaşma olduğunu kaydeden Menteşeoğlu, "Aslında Mevlana kültüründe ne aile içi ne de diğer şiddete yer vardır. 'Bir insanın aklı yoksa o kişi yanmıştır. Eğer kalbi yoksa o zaten yoktur.' der Mevlana. Bunu insanımızın kavraması gerekir." dedi.

Anne ve babaların sorumluk bilinciyle hareket etmesi gerektiğini ifade eden Psikiyatrist Menteşeoğlu, ebeveynlerin aralarındaki konuları da sakin bir biçimde ve çocukların olmadığı bir ortamda tartışması gerektiğini söyledi.

Ruh sağlığı bozulan çocukların ileride şiddet uygulayan bir birey haline gelmesinin mümkün olduğunu aktaran Hüsnü Menteşeoğlu, "Özellikle parçalanmış ailelerin çocuklarının ileriki dönemlerde şiddet uygulayan bireyler haline gelmesi yüksek ihtimaldir. Yuvalarda büyüyen çocuklarda da ileride birçok psikolojik problem ortaya çıkabiliyor. Uyuşturucu, alkol ve çok küçük yaştan itibaren sigara kullanmaya başlayabiliyorlar." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious