Aile içi şiddet kadını ‘hastalık hastası’ yapıyor

Aile içi şiddet kadını ‘hastalık hastası’ yapıyor.5109
  • Giriş : 21.05.2006 / 00:00:00

Aile içi fiziksel şiddet, kadını “hastalık hastası” yapıyor. Fiziksel şiddete maruz kalan kadınlarda, organik bir sebebe bağlanamayan bedensel yakınmalar ortaya çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Psikolojik rahatsızlıklar da şiddetten sonra ortaya çıkabilen durumlardan.

Kadına uygulanan şiddetin bir türlü önüne geçilemiyor. Türkiye’de hâlâ her üç kadından biri şiddete uğruyor. Üstelik bu kesim içinde üniversite mezunlarının oranı da bir hayli yüksek. Kadınlar gördükleri şiddetten farklı şekilerde etkileniyor. Organik sebeplere bağlanamayan fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar bu etkilerin başında geliyor.

Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapora göre şiddete uğrayan kadınlarda görülen bedensel yakınmaların başında baş ağrısı, aşırı duyarlılık, çarpıntı, göğüs ağrısı, mide ve bağırsakla ilgili yakınmalar, karın-bel ağrıları, alerjik sorunlar, astım, uykusuzluk geliyor. Psikolog Zehra Tosun, kadınların psikolojik sorunlarını dışa vuramayınca ağrıların ortaya çıktığını belirtiyor. Tosun, ağrılarla baş edemeyen kadınların çevrelerinin de etkisinde kalarak Ağrı kesici, antidepresan ve sigara kullanımını artırdıklarını kaydediyor.

Şiddet gören kadınlar psikolojik rahatsızlıklarla da baş etmek zorunda kalıyor. Şiddetin beraberinde getirdiği psikolojik rahatsızlıkların başında ise sessizlik, üzüntü, bazen öfke hali, tedirginlik, kabus görme, güçsüzlük, yorgunluk, ümitsizlik, kendisini değersiz bulma, suçluluk, utanç duyma geliyor. Şiddetin ilerleyen boyutlarında ise intihar girişimleri, alkolizm, vücuduna zarar veren türden davranışlar bile görülebiliyor. Psikolog Zehra Tosun bu durumda olan kadınların uzman yardımı alması gerektiğini vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious