Aile içi şiddet tartışıldı

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Şiddet ağırlıklı olarak varoşlarda yaşanıyor, incir çekirdeğini bile doldurmayan konularda şiddet uygulanabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Beşir Acabey, şiddetin ağırlıklı olarak varoşlarda daha çok yaşandığını, incir çekirdeğini bile doldurmayan konularda şiddet uygulandığını söyledi.

Karşıyaka Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından, "Yerleşik Anlayışta Aile ve Hukukun Aileye Bakışı ve Aile İçi Şiddet" konulu bir panel düzenlendi. Ziya Gökalp Kültür Merkezi'ndeki panele Yrd. Doç. Dr. Beşir Acabey, uzman psikolojik danışmanlar Orkide Akpınar ve Öykü Özü konuşmacı olarak katıldı. Panele dinleyici olarak ise Onur Mahallesi'nde Karşıyaka Belediyesi'nin aile okuluna devam eden bayanlar, Kadın Danışma Merkezi çalışanları, gönüllüler ve Kent Konseyi Kadın Komisyonu üyeleri iştirak etti.

Yrd. Doç. Dr. Acabey, şiddetin ağırlıklı olarak varoşlarda daha çok yaşandığını, incir çekirdeğini bile doldurmayan konularda şiddet uygulandığını söyledi. Sadece fiziki değil, psikolojik ve cinsel şiddetin de yaşandığını belirten Acabey, 4320 sayılı kanunla ailenin korunmasının amaçlandığını ifade etti. Acabey, bu özel kanunun bir avantajının da tedbirlere mahkemenin re'sen karar vermesi olduğunu vurguladı.

Uzman psikolojik danışman Akpınar ise şiddetin psikolojik yönlerinden bahsetti. Araştırmalarda şiddetin en çok ev içinde ve eşler arasında yaşandığını anlatan konuşmacı fiziki, sözlü, cinsel ve duygusal şiddetin boyutlarına değindi. Türkiye'de özellikle kadınların en çok maruz kaldığı şiddet biçimlerinin başında ekonomik şiddetin geldiğini kaydeden Akpınar, 2005 yılındaki bir araştırmaya göre kadınların yüzde 40.7'sinin aile içi şiddete uğradığını söyledi.

Uzman psikolojik danışman Özü de, şiddetin etkilerinden bahsetti. Şiddet gören kadınların, görmeyenlere göre 13 kat fiziki, ruhi ve tıbbi şikayetler yaşadığını belirten Özü, şiddet gören kadınlarda travmaların çok yaygın olduğunu vurguladı. Konuşmacı, travmaların kronikleştiğini, kaygıların devamında da depresyon yaşandığını söyledi. Olaya şahit olan çocukların da durumdan etkilendiğinin altını çizen Özü, "Çocuklar da sanki o şiddeti birebir yaşamış gibi oluyor. Bu, çocuğun gelişimi için büyük handikaptır." dedi.

Daha sonra dinleyiciler, panelistlere sorular yöneltti. Program sonunda Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak adına Belediye Meclis Üyesi Gülay Eren, Kent Konseyi Genel Sekreteri Rıfat Özer ve Kadın Konseyi Eğitim Komisyonu Başkanı Birgül Çağrı, konuşmacılara birer çiçek takdim etti. Başkan Durak, panele katılan herkese şiddetten arınmış bir dünya mesajı gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious