'Aile mutluluğu için empati şart'

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aile içinde farklı görüşlerin ve demokrasinin işlemesi için karşılıklı anlayış ve hoşgörünün mutlaka olması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın sunduğu seminere halk yoğun ilgi gösterdi.

Açılış konuşması yapan İlçe Müftüsü Hasan Ersöz, "Aile olmadan milletlerin olması, sağlam aile yapısı olmadan da milletlerin yükselmesi ve çocukların sevgi bahçesinde büyümesi mümkün değildir." dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Tarhan, ailede sağlıklı bir iletişimin püf noktalarını verdi. Erkek ve kadının farklı fıtratlarda olduğunun gözönünde bulundurulması gerektiğini ifade eden Tarhan, "Özellikle alışverişlerde kadınların tercihleri daha çok estetik üzerine, erkelerinki hesaplı ve ucuz olması yönündedir." şeklinde konuştu. Tarhan, aile içinde farklı görüşlerin ve demokrasinin işlemesi için karşılıklı anlayış ve hoşgörünün mutlaka olması gerektiğinin altını çizdi.

Avrupa'da aile kavramının yok olmaya başlamasıyla toplumsal düzenin de bozulduğunu belirten Nevzat Tarhan, Kürk geleneklerinde ise anne babaya saygı ve ailenin kutsallığının korunmasından dolayı toplum yapısının ayakta kaldığını anlattı. Boşanma oranlarının ABD'de yüzde 50, Avrupa'da yüzde 30, Türkiye'de ise yüzde 10 olduğunu hatırlatan Tarhan, Türkiye'de bu oranın giderek büyüdüğüne ve Avrupa'ya benzemeye başladığına işaret etti. Seminer sonunda Müftü Ersöz, Tarhan'a plaket takdim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious