Ailece Sanat: "Seyahatname"

Ailece Sanat:
  • Giriş : 01.03.2008 / 23:06:00

İstanbul Modern, Cihat Burak Retrospektifi'ne paralel olarak Garanti Bankası'nın sponsorluğunda "Seyahatname" başlıklı bir eğitim programı gerçekleştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

6-13 yaş arası çocuklar için düzenlenen etkinlik 23 Marta kadar sürecek .

İstanbul Modern, Cihat Burak Retrospektifi'ne paralel olarak 6-13 yaş arasındaki çocuklara yönelik "Seyahatname" başlıklı bir eğitim programı gerçekleştiriyor. İstanbul Modern Eğitim Sponsoru Garanti Bankası'nın katkılarıyla, İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Birimi'nin düzenlediği programda, çocuklar, Cihat Burak'ın büyülü evreninde yaptıkları keşif serüvenlerini heykellere, motifli kürelere, resimli masallara, kuş evlerine, çizgi romanlara, düşsel kentlere dönüştürüyorlar. Çocuklar, Pazar günleri de aileleriyle birlikte Aile Seyahatnameleri oluşturuyorlar.

23 Mart'a dek sürecek olan "Seyahatname" programında, çocuklar yaş gruplarına göre farklı etkinliklerle, çok çeşitli malzemelerden yararlanan ve değişik konulardan esinlenen Cihat Burak'ın kullandığı kendine özgü teknikleri uyguluyorlar.

"Seyahatname", hafta içi her gün okul gruplarına yönelik olarak düzenleniyor, Cumartesi Seyahatnameleri 10.00-11.30, 14.00-15.30 saatlerinde çocuklara özel, Aile Seyahatnameleri de Pazar günü 14.00-16.00 arasında aileler ve çocuklarla birlikte gerçekleştiriliyor. "Seyahatname", yarıyıl tatilinde 29 Ocak- 1 Şubat ve 5 Şubat- 8 Şubat tarihlerinde dört günlük programlarla Tatil Seyahatnameleri adı altında sürecek.

Çocuklar, "Seyahatname" ile; resim ve heykeller yapan, durmadan okuyan ve yazı yazan Cihat Burak'ın kişiliğini oluşturan çocukluğunun izlerini, efsanelere getirdiği değişik yorumları, tekdüzeleşen yaşamlara karşı hayvanlarla, çiçeklerle, masallarla, söylencelerle kurduğu büyülü evreni, hayali motif ve figürlerle güçlü nakışını, bezemesini, kendine ait imge dünyasını, eleştirel ve mizahi yaklaşımını, özgür ve duyarlı kurgusunu keşfediyorlar.

6-7, 8-10, 11-13 olmak üzere üç ayrı yaş grubuna yönelik gerçekleştirilen projede, sanatçının yaşamı ve sanatı arasındaki ilişkinin kavranması, ifadelerinin yorumlanması ve kullandığı malzemelerin denenmesi amaçlanıyor.

Cumartesi Seyahatnameleri

Cumartesi Seyahatnameleri'nde çocuklar, Cihat Burak'ın yapıtlarından esinlenerek farklı masalların kahramanları için kuklalar üretip, ortak resimli masallar tasarlıyor ve sanatçının hayvan figürlerinden yola çıkarak çamurdan heykeller yaratıyorlar. Belirledikleri ortak öyküyü linol oyma baskı yöntemiyle çizgi romanlara dönüştürüyor, asamblaj tekniğiyle Cihat Burak'ın yapıtlarındaki kahramanları buluşturan mekanlar oluşturuyorlar. Yapıtlardaki ayrıntılarla resim tamamlama uygulamaları ve bir tek resimden yola çıkarak ortak bir yap-boz çalışması yapıyorlar.

Aile Seyahatnameleri

Cihat Burak Retrospektifi
süresince her Pazar günü saat 14.00 - 16.00 arasında Aile Seyahatnameleri düzenleniyor. Aileler ve çocuklar, rehber eşliğinde müzeyi gezdikten sonra atölyede birlikte seyahatnamelerini yaratıyorlar: Cihat Burak'ın porselen kürelerinden ve yapıtlarında kullandığı motiflerden yola çıkarak küre yerleştirmeler hazırlıyor, kuş evleri tasarlıyor ya da sanatçının yarattığı mekanlardan esinlenerek fantastik kentler yaratıyorlar. Aile Seyahatnameleri'nin bu üç farklı etkinliğine 6 - 13 yaş grubundan çocuğu olan tüm aileler katılabiliyor.

Tatil Seyahatnameleri

İstanbul Modern, yarıyıl tatilinde "Seyahatname" programını, dört gün boyunca devam eden bir atölye çalışmasıyla uyguluyor. Yarıyıl tatilinde, Cihat Burak'ın fantastik kentlerinde gezinen, onun masal kahramanlarıyla kurulu büyülü evreninde dolaşan, geçmiş ve gelecek arasında zaman yolculuğuna çıkan çocuksu hayallerden Tatil Seyahatnameleri yaratılıyor.

Tatil Seyahatnameleri'nde, 6 - 13 yaş arasındaki çocuklar için, iki hafta boyunca iki program düzenleniyor. Çocuklar, 29 Ocak- 1 Şubat ve 5 Şubat- 8 Şubat tarihlerinde salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri uygulanacak olan bu dört günlük programlara ücretsiz olarak katılabiliyor.

Programlarda, 6 - 7 yaş grubu çocuklar, Cihat Burak'ın hayvan figürlerinden yola çıkarak oyun hamurundan kahramanlar yaratıyor, kahramanları için süslü evler tasarlıyor ve resimleriyle bir masal oluşturuyorlar. 8 - 10 yaş grubu çocuklar, dünyanın dört bir yanında yaşayan kuşların resimlerini yapıyor, kolileri rengârenk kuş evlerine dönüştürüyor ve linol baskı tekniğiyle ortak bir kuş evreni yaratıyorlar. 11 - 13 yaş grubu çocuklar ise Cihat Burak resimlerindeki ayrıntılardan yola çıkarak sarayları, köprüleri, sirkleri, meydanlarıyla fantastik bir kent maketi kuruyorlar.

Hafta içi: Okul grupları
Cumartesi Seyahatnameleri: 10.00-11.30, 14.00-15.30 / Çocuklara özel
Pazar Seyahatnameleri: 14.00-16.00 / Aileler ve çocuklar bir arada
Tatil Seyahatnameleri: Yarıyıl tatili süresince


Rezervasyon ve detaylı bilgi için: 0212. 334 73 41

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious