Aileler! Çocuklarınıza sahip çıkın!

Aileler! Çocuklarınıza sahip çıkın!.12099
  • Giriş : 21.08.2007 / 23:00:00

Anadolu'da evden kaçan küçük çocuklar, terminalden toplanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son 4 yılda ailesinden kaçarak Antalya'ya gelen 2 binden fazla çocuk, sokağa düşmekten kurtarıldı.

Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde oluşturulan Terminal Sokak Ofisi, son 4 yılda 18 yaşın altındaki 2 bin 378 çocuğu otobüsten iner inmez yakalayarak ailelerine teslim etti. Antalya Otogarı'nda bu yıl 202 çocuk ailelerine teslim edildi. Terminalden başlayan denetim sokaklara da olumlu yansıdı. 2003 yılında sokakta yaşayan 231 çocuktan 179'u madde bağımlısıyken, bu sene çocuk sayısı 12'ye, madde bağımlısı ise 9'a geriledi. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) İl Müdür Yardımcısı Talip Türkcan, "Antalya onlar için cazibe merkezi olmaktan çıktı. Çünkü çocuklar Antalya'ya gelmeleri halinde ailelerine teslim edileceklerini biliyor." dedi.

Antalya'da, çocukların sokakla buluşmasını engellemek için yürütülen projeler meyvesini vermeye başladı. Özellikle 2003 yılından itibaren projelere ağırlık verilmeye başlanması rakamların aşağıya inmesini sağladı. Antalya'nın, Türkiye'nin en fazla göç alan ilk üç ili arasında olması çocukların da ilgisini turizmin başkentine çekiyordu. Ancak çocukların sokağa ulaşarak suçla tanışması vatandaşların tepkisini çekti. 3-4 sene önce hemen her gün haber konusu olan çocuklara bugün sokaklarda bile rastlanmıyor. Bunda sokak çocuklarına yönelik yürütülen etkin mücadelenin etkisi büyük.

Ailesinden kaçarak Antalya'ya gelen çocukların geri gönderilmesine yönelik olarak hayata geçirilen Terminal Sokak Ofisi, son 4 yıl içinde 2 bin 378 çocuğu ailesine teslim etti. Yürütülen çalışmalar ile otobüslerle Antalya'ya gelen çocukların terminal binasının dışına bile ulaşmalarına imkan tanınmadı. 2003 yılında otobüs ile Antalya'ya gelen 741 çocuk yakalanarak ailesine teslim edilirken, 2007'de bu 202'ye kadar geriledi. Rakamlar her sene geriye giderken ailesine teslim edilen çocuk sayısı 2004'te 568, 2005'te 512, 2006 yılında ise 355 oldu. Antalya'da 4 yıl önce sokakta yaşadığı tespit edilen 231 çocuk bulunurken, bu sayı 12'ye kadar geriledi. Sokakta yaşayan ve madde bağımlısı olan çocuk sayısı ise 179'dan 9'a indi. Antalya'nın bir zamanlar cazibe merkezi olduğunu anlatan SHÇEK İl Müdür Yardımcısı Talip Türkcan, "Bugün gelinen noktada çocuklar 'Biz Antalya'ya gidersek ailemize teslim ediyorlar' diyor. Antalya, sokak çocukları için cazibe merkezi olmaktan çıkıyor." diye konuştu.

Ailelere maddi yardım yapıldı

Antalya'da 1999 yılından bu yana sokakta çalışan 619 çocuğa da ulaşıldı. Bu çocukların niçin sokakta çalışmak zorunda olduklarının sebepleri araştırıldı. Çocuğunu çalışmaya zorlayan ailelerden maddi durumu kötü olanlara yardım yapıldı. Ekonomik durumu iyi olduğu halde çocuğunu sokakta çalışmaya zorlayan aileler hakkında ise suç duyurusunda bulunuldu. Sosyal Rehabilitasyon Projesi kapsamında 'Sevgi Köyü'nde 30 çocuğa hizmet verildi. Halen 6 çocuğun devam ettiği köyde madde bağımlısı olup tedavi gören gençlere hizmet verildi. Sevgi Köyü'nde 6 ile 12 ay arasında kalan 18 yaş altındaki gençler okuma-yazma, meslek edindirme gibi kurslarla iş sahibi yapılarak topluma geri kazandırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious