Ailenizin kalp sağlığını kim koruyor?

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Bu konuyu daha önce düşünmemiş olabilirsiniz ancak ailenizin sağlığından büyük oranda siz kadınlar sorumlusunuz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Evde tüketilen gıdaların sağlıklı olması, çocukların sağlıklı alışkanlıklara sahip olması hep sizin uğraşılarınızla mevcut olabilir.

Tüm bunlara ek olarak ailenin büyükbaba ve büyükannesi de sizin tavsiyeleriniz ile sağlık problemlerini çözüyor olabilirler. Kadınların sağlık konusunda erkeklerden daha hassas ve ilgili olmaları da bence bu sorumluluk gerçeğinden ortaya çıkmaktadır. Gelin kalp hastalığı açısından risk oluşturabilecek faktörlere beraber göz atalım; Sigara Sigara içenlerde içmeyenlere oranla iki kat daha fazla kalp krizi geçirme riski vardır. Eğer sigara içmeyi bırakırsanız 24 saat içinde kalp krizi geçirme riskiniz azalır. Eğer sigara içmiyorsanız sakın başlamayın ve çevrenizdeki herkezi bırakması konusunda cesaretlendirmeye çalışın. Amerikada her gün 3000 çocuk sigaraya başlıyor. Çocuklarınızı sigara konusunda uyarın ve bilin ki çocukluk veya adölesan dönemde sigaraya başlamak en önemli risk faktörüdür. Kolesterol Kadın ve erkeklerde total kolesterol seviyesinin 200 mg/dL den yüksek olması kalp hastalığı açısından olumsuz bir faktördür. Erkekler genellikle total kolesterol düzeyi ile değerlendirilirken 65 yaşını geçmiş kadınlarda LDL ( kötü kolesterol) ve HDL ( iyi kolesterol) kolesterol seviyelerini de bilmek gereklidir.

Çünkü bu yaş grubunda kadınlar için kolesterol seviyeleri erkeklerden daha önemli risk faktörüdür. Aynı yaş grubunda trigliserid seviyelerinin yüksekliği de kadınlarda erkeklerden daha önemlidir. Bir çok otorite kadınlar için LDL seviyesinin 130’un altında, HDL seviyesinin 45 in üzerinde ve trigliserid seviyesini 150’nin altında tutulmasını önermektedir. Yüksek tansiyon Çalışmalar yüksek tansiyon tedavisinin erkeklerde de kadınlarda da kalp hastalığı riskini azalttığını ispatlamıştır. Optimal tansiyon değeri 120/80 mmHg olması gereklidir. Tansiyon değerlerinizi bilmeli ve düzenli olarak takip ettirmelisiniz. Fiziksel aktivite Hareketsiz yaşam tüm yaş grupları için risk faktörüdür. Artık insanlar eskiye göre daha hareketsizdir ve bu nedenle de günümüzün çocukları daha düşük fiziksel performansa sahiptir. Bundan daha kötüsü ise kalp hastalıkları artık daha erken yaşlarda ortaya çıkar. Obesite Aşırı şişmanlık erkek, kadın ve çocuklarda kalp hastalığı olasılığını arttıran bir etkendir. Ama daha da kötüsü gençlerde obesite oranı gittikçe artmaktadır. Çocuklarda şişmanlığın engellenmesi yetişkin kalp hastalığı oranını düşürmektedir. Çocuklarınızın sportif ve normal kiloda kalmasını sağlamalısınız. Şeker Hastalığı Kadınlarda şeker hastalığı kalp hastalığı riskini 3 ila 7 kat arttırmaktadır.

Erkeklerde ise bu oran 2 ila 3 kat ile sınırlıdır. Eğer şeker hastalığınız var ise ideal kiloda, sportif olarak aktif, uygun kolesterol seviyesinde olmalısınız. Daha az yağ ve şeker tüketmek ve bol greyfurt suyu, portakal suyu içmek şeker hastalığı olanlar için tavsiye edilir. Bu sayede vitamin C, folik asit ve potasyum alımı artar. Sinir sisteminde kullanılan, hücre güçlenmesine yarayan esansiyel mineral alımı artar. Yaş Kadınlarda kalp hastalığı riski 55, erkeklerde ise 45 yaşından sonra hızla artar. 60 yaşındaki bir kadında kalp hastalığı riski premenopozal bir kadına göre 4 kat daha fazladır. Aile öyküsü Aile öyküsü kalp hastalığı açısından kadınlar için erkeklerde olduğundan daha fazla risk oluşturur. Bir çok insan ailede kalp hastalığı olduğunda genç kuşakların yapabileceği bir şey olmadığını düşünür. Bu görüş kesinlikle yanlıştır. Diyet ve egzersiz riski büyük oranda düşürür. Eğer ailenizin kalp açısından sağlığı için çaba harcıyorsanız, aynı zamanda kendinizin sağlığını da koruyorsunuz demektir.

Bu nedenle tüm ailenin risklerini belirlemek ve bunlarla mücadele etmek size düşmektedir. Sağlıklı beslenme için sadece yararlı olduğunu bildiğiniz ve sevdiğiniz yiyecekleri tüketmeye çalışmanız yeterlidir. Dengeli beslenme için düşük yağlı, zengin lifli gıdalar tercih etmek ve sıklıkla sebze ve meyve yemeye dikkat etmek yeterlidir. Günde 20 dakika yürüyüş yapmak kalbiniz için çok yararlı olacaktır. Doktorunuz ile kan kolesterol ve şeker seviyeniz, tansiyon seviyeniz, kilo durumunuz için konuşun. Kalp sağlığınızın korunması için neler yapılabileceğini tartışın. Kendiniz ve ailedeki herkezin antioksidan aldıklarından emin olun (vitamin C; Portakal suyu, greyfurt suyu, yeşil çay, brokoli, domatesde bulunur) Antioksidanlar vucutta bulunan ve serbest radikal denen maddeleri tutarak kalp hastalığı olasılığını azaltırlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious