Airbus 10 bin çalışanı işten çıkaracak

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Avrupa uçak devi Airbus, binlerce işçinin işten çıkarılmasını öngören yeniden yapılanma planını bugün açıklayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Airbus'ın hissedarlarınca önceki gün onaylanan ve dev yolcu uçağı A380'in üretiminin gecikmesine bağlı gider artışı ile doların euro karşısında değer kaybını telafi etmek amacıyla 2010 yılına kadar 5 milyar euro, ardından da yılda 2 milyar euro tasarruf yapılmasını öngören 'Power8' planının, bugün şirketin Fransa'nın Toulouse kentindeki merkezinde düzenlenecek basın toplantısıyla açıklayacak.

Fransa Başbakanı Dominique de Villepin'in daha önce açıkladığı gibi, plan, Airbus'ın Avrupa'daki taşeron ve aracı üreticilerinin de bulunduğu 16 fabrikadan 10 bin kişinin işten çıkarılmasını öngörüyor.

Airbus'ta, 22 bini Fransa, 21 bini Almanya, 10 bini İngiltere ve 3 bini İspanya'da olmak üzere 56 bin kişi çalışıyor. İşten çıkarmalar çoğunlukla idari mevkileri ilgilendiriyor. İşten çıkarılanların tazminatları ödenecek.

Alman Die Welt gazetesi, Fransa'da 4 bin 200 ve Almanya'da 3 bin 500 kişinin işten çıkarılacağını, Fransa'da yayımlanan Depeche du Midi gazetesi de, genel merkez Toulouse'da 900 kişinin işini kaybedebileceğini yazmıştı.

Söylentilere göre, Avrupa uçak devi, Fransa'daki Saint-Nazaire ve Meaulte ile Almanya'daki Nordenham ve Varel'in yanı sıra İngiltere'deki Filton tesislerini devredecek ya da satacak ve bu fabrikalarla taşeron firma olarak anlaşma yapacak.

Airbus'ın ayrıca İspanya'daki Puerto Rela tesisini de kapatacağı söyleniyor.

İşçi sendikalarından sert tepki

Airbus çalışanlarının bağlı olduğu işçi sendikaları, şirketin işten çıkarma ve fabrikaları devretme kararına tepki gösterirken, Avrupa Metal İşçileri Federasyonu Genel Sekreteri Peter Scherrer, fabrikaların devredilmesi veya tazminatsız işten çıkarmalar olması durumunda, grev biçiminde eylem günü düzenlenmesine karar verildiğini açıkladı.

Airbus'ın başlıca işçi sendikası Force Ouvriere (İşçi Gücü) ise daha sert bir açıklama yayınlayarak, Fransa'daki Saint-Nazaire veya Meaulte fabrikalarının kapatılması ve devredilmesinin 'bir savaş ilanı' olacağını bildirdi.

Bu arada, Meaulte fabrikası çalışanları, tesisin devredileceği tehdidine tepki olarak dün öğleden bu yana çalışmayı durdurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious