Airbus çalışanları greve gidecek

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Fransa'da Airbus fabrikalarında çalışan işçilerin bağlı olduğu sendikalar, toplu işten çıkarma politikasını protesto için gelecek salı günü toplu greve gitme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beş sendika tarafından yapılan ortak açıklamada, yönetimin, Avrupa'daki altı fabrikanın satılması ve kapatma kararıyla, 10 bin işçinin dört yıl içinde çıkarılması politikasına karşı, işçilere eylem çağrısında bulunuldu. Sendikalar, Airbus'un Almanya'daki fabrikalarında çalışanların da kendilerine destek verebileceklerinin belirtti. Bu arada, Airbus'taki son gelişmeler ve A-380 tipi yolcu uçakları üretiminin azaltılacağı yolundaki haberler üzerine, grubun hisselerinin yüzde 5,2 oranında düşüş yaşandığı bildirildi.

Airbus yönetimi, önceki dün yaptığı açıklamada, dört yıl içinde 10 bin çalışanın işten çıkartılacağını açıklamıştı.
Açıklanan plana göre, Airbus'ın Fransa'daki fabrikalarından 4.300, Almanya'dan 3.700, İngiltere'den 1.600, İspanya'dan 400 işçi çıkarılacak. Airbus'ın önümüzdeki dönemde izleyeceği politikalar, ön önemli hissedarlardan Fransa ve Alman arasında önemli görüş ayrılıklarına yol açmıştı. Fransa'da siyasi gözlemciler, Airbus'taki işten çıkartmaların, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında önemli bir biçimde yer tutacağını savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious