Airbus'tan Türkiye'ye dev yatırım

  • Giriş : 30.06.2006 / 00:00:00

Airbus, Alman ortağıyla Türkiye'ye 7.2 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Airbus uçakları için çeşitli uçak parçalar üreten PFW-HS, 4 yıl içinde 75 kişiye yeni iş imkanı sağlayacak.
Airbus, uçak programında kullanılmak üzere üretilecek dirsekli borunun (bent tubes) yapılacağı İzmir Ege Serbest Bölgesi'ndeki PFW-HS Endürstriyel Tesisleri'nin üçüncü evresi bugün hizmete açıldı.

Airbus Genel Müdür Yardımcısı Peter Kloepfer, yatırımların, Airbus'ın Türkiye'ye olan uzun soluklu bağlılığının bir göstergesi olduğuna dikkat çekerek, Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı ve yeni işbirliklerine zemin hazırlamayı amaçladıklarını bildirdi. Kloepfer, Airbus'ın Avrupa'da 16 üretim, üç eğitim, beş yedek parça ve 175 servis ofisi bulunduğunu belirterek, "Havacılık alanında pazar payımız yüzde 4.5 oranında büyüdü. 11 Eylül saldırıları, sars ve Irak savaşı gibi nedenlerle yüzde 1.5'luk bir gerileme yaşanmasına rağmen büyüme stratejimizi sürdürdük. Bu çerçevede Türkiye'deki yatırımlarımızı da artırıyoruz" dedi.

Türkiye'de iki yıl önce 53 adet Airbus uçağı bulunduğunu bu sayının bugün 120'ye çıktığına dikkat çeken Kloepfer, "Türkiye'de TAI ile A 400 M modeli uçaklarının üretimini gerçekleştiriyoruz. Üstün teknoloji üretimi yapan TAI ile yaptığımız işbirliğinden de son derece memnunuz. 2003'te kurulan İzmir'deki PFW-HS tesislerinde ise 20 kişiyi istihdam etmiştik. 2007'ye kadar çalışan sayısının 75'e çıkartılmasını hedefliyoruz. Buradaki başarının en önemli nedeni Türk işçilerinin bu işi iyi yapmalarıdır" diye konuştu.

Bu yatırımın, Türk sanayisi açısından çok önemli bir işbirliği oluşturduğunu ifade eden PFW-HS Genel Müdürü Juergen Viehrig, ESBAŞ'taki tesislerde teslimatların başladığını söyledi. Viehrig, 2005'te fabrikalarının 1 milyon dolar olan cirosunu 2012'de yüzde 40 büyüme ile 20 milyon doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Konuşmaların ardından basın mensuplarına fabrikayı gezdiren Kloepfer ve Viehrig, daha sonra işletme bahçesinde oluşturulan şark köşesinde nargile içti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious