AK Parti, Anayasa'nın geçici 15. maddesini kaldıracak

AK Parti,  Anayasa'nın geçici 15. maddesini kaldıracak.7245
  • Giriş : 24.08.2007 / 08:50:00

AK Parti, Anayasa'nın geçici 15. maddesini kaldırmak için kolları sıvadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti, 12 Eylül askeri müdahalesi ve sonraki süreçte etkin rol oynayanların yargılanmasını engelleyen ve koruma zırhı sağlayan Anayasa'nın geçici 15. maddesini kaldırmak için kolları sıvadı.

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığındaki akademisyenler tarafından hazırlanarak AK Parti'ye sunulan taslakta, 12 Eylül kararlarına yargı yolu açılıyor. Ancak AK Parti, söz konusu maddeyle ilgili son kararını önümüzdeki günlerde verecek. Sivil Anayasa hazırlığı başlatan AK Parti, Anayasa'nın '12 Eylül 1980 tarihinden, ilk genel seçimler sonucu toplanacak TBMM'nin Başkanlık Divanı oluşturuncaya kadar geçecek süre içinde, yasama ve yürütme yetkilerini Türk milleti adına kullanan, 2356 sayılı Kanunla kurulu Milli Güvenlik Konseyi'nin, bu konseyin yönetimi döneminde kurulmuş hükümetlerin, 2485 sayılı Kurucu Meclis Hakkında Kanunla görev ifa eden Danışma Meclisi'nin her türlü karar ve tasarruflarından dolayı haklarında cezai, mali veya hukuki sorumluluk iddiası ileri sürülemez ve bu maksatla herhangi bir yargı merciine başvurulamaz' hükmünü düzenleyen geçici 15. maddesine taslakta yer verip vermemeyi tartışmaya başladı. Prof. Dr. Özbudun başkanlığındaki akademisyenler tarafından hazırlanarak AK Parti'ye sunulan taslakta 12 Eylül kararlarına yargı yolunu kapatan Anayasa'nın geçici 15. maddesine yer verilmiyor. AK Parti'nin de akademisyenlerin hazırladığı metin doğrultusunda hareket etmesi bekleniyor. Söz konusu maddeyle ilgili kararını önümüzdeki günlerde netleştirecek olan AK Parti, bu yönde yapılacak bir değişikliğin cezai anlamda bir sonuç doğurup doğurmayacağını tartışmaya başladı.

Söz konusu maddeyle ilgili zaman aşımına dikkat çekilirken, değişikliğin şekli düzeyde kalabileceği belirtiliyor. AK Parti, 12 Eylül kararlarına yargı yolunu kapatan geçici 15. maddenin Anayasa'dan ayıklanması konusundaki son kararını önümüzdeki günlerde verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious