AK Parti, Çağlayan köylüleri ile buluştu

  • Giriş : 17.06.2007 / 11:41:00

AK Parti il yönetimi, milletvekilleri ve milletvekili adayları köyü sakinleri ile bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa'nın Osmangazi ilçesine bağlı Çağlayan Köyü'nde 2006 yatırım programı kapsamında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından finanse edilerek hayata geçirilen soğuk hava deposunun açılışına katılan AK Parti il yönetimi, milletvekilleri ve milletvekili adayları köyü sakinleri ile bir araya geldi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, AK Parti milletvekilleri Şevket Orhan, Faruk Ambarcıoğlu ile AK Parti milletvekili adayları Hayrettin Çakmak ve Mehmet Tunçak'ın da katıldığı açılışta köylülerin yoğun katılımı dikkat çekti. Açılışta bir konuşma yapan AK Parti Grup Başkanı Vekili Faruk Çelik, soğuk hava deposunun yapımına 2006 yılında başlandığına ve 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandığına dikkat çekerek AK Parti'nin farkını yine ortaya koyduğunu belirtti.

Yıllarca hep konuşanların dinlenildiğini, icraatın görülmediğini söyleyen Çelik, "Projelerin sürüncemede kaldığı Türkiye adeta bir proje mezarlığına dönüştü. Konuşana değil çalışana sahip çıkılmalı. Projelerini bir bir hayata geçiren AK Parti'nin sadece Çağlayan Köyü'nde değil Türkiye'nin her yerinde alnı açık ve başı dik" dedi.

Kooperatiflere verilen desteklerin 1999 - 2002 yılları arasında 87 milyon YTL olduğunu belirten Çelik, 2003-2007 yılları arasında ise 1232 kooperatife 827 milyon YTL'lik destekte bulunulduğunu vurguladı. Yeni tarım kanunu ile birçok ilke de imza attıklarını belirten Çelik, "Çiftçinin elektrik borçlarına yüzde 15 indirim sağlayarak borçlarını uzun bir döneme yaydık. Tarım kredilerinde yüzde 59 oranındaki faizlerden yüzde 5-7'lere gelinmiştir. 1,5 katrilyon mazot desteğinde bulunduk. 2002 yılında tarımsal ihracatımız 4 milyar dolar olurken 2006'da bu rakam 8,5 milyar dolarları bulmuştur. Tarım Kanunu ile gayri safi milli hasılanın yüzde 1'nin altında tarım desteği yapılamamasını sağladık. Kanunun diğer bir getirisi tarım sigortası ile çiftçinin mağduriyeti sözkonusu olduğunda devletin sıcak eli çiftçinin yanında olacak. Ürün planlaması ile bölge tarım haritasına göre destekler gerçekleşecek. Çiftçi önündeki engeller kalkacak" şeklinde konuştu.

Çağlayan köylülerinin gölet sorununun gündeme gelmesi üzerine Çelik, gölet ile ilgili çalışmaların yapıldığını, ödeneğin de ayrıldığını ve tek engelin kamulaştırma olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious