AK Parti, 'Köşk' adayını belirliyor

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Toplantısı başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, toplantı sonunda herhangi bir adayın isminin açıklanmayacağını söylerken; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplantı sonunda gerekli açıklamanın yapılacağını belirtti.

Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı konusunda son istişarenin yapılacağını söylediği AK Parti MKYK Toplantısı, Parti Genel Merkezi'nde saat 11.50'de başladı.

Başbakan Erdoğan, toplantıda neler konuşulacağını ve neler yapılacağını şu anda bilemeyeceğini belirterek, "Görüştükten sonra zaten toplantı sonunda gerekli açıklama yapılacaktır" dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün, toplantının karar toplantısı olmadığını ve görüşlerini ifade edeceklerini söyledi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, habercilerin ısrarlı soruları karşısında bunalınca bir arkadaşını arıyormuş gibi yaparak, "Bir dakika. Bir dakika. Şey nerde?" dedi ve habercileri atlatmayı başardı.

"Bir karar toplantısı olacak mı?" sorusunu cevaplandıran AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, "Takdir edersiniz ki partimizin en üst karar organı. Elbette bu tür konular müzakere edilip sonuç öncesindeki son karar toplantısı" dedi.

"Sayın Başbakan Cumhurbaşkanı olmalı mı?" sorusuna karşılık ise Kapusuz, "Bekleyeceksiniz. Bekleyip göreceğiz" diye karşılık verdi.

Kararın çıkıp çıkmama ihtimalinin sorulması üzerine Kapusuz, toplantının sonunda adayın açıklanmasının sözkonusu olmayacağını söyledi. Kapusuz, "Kararın çıkmasından kastınız adayın açıklanması ise böyle bir şey söz konusu olmayacak. Açıklanması yetki kurula ait" dedi.

AK Parti milletvekillerinden birisinin aday olma olasılığının sorulması üzerine ise Kapusuz, "AK Parti demokrat bir parti. Diğer partilere benzemez. Herhalde farkı bu güne kadar da fark ettiniz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve ardından genel seçim ihtimalinin sorulması üzerine Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise, "Merdiven basamaklarını teker teker çıkmak lazım" ifadesini kullandı.

Erzincan Milletvekili Tevhid Karakaya ise, Cumhurbaşkanlığı konusunda değerlendirmeleri Başbakan Erdoğan'ın açıkladığını ve onun dışında bir değerlendirme yapmayacağını belirtti.

MKYK üyelerinden Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin de, adayın toplantıda belirleneceğini söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da, sorular üzerine, ''Olsun, olmasın değerlendirmesini Sayın Genel Başkanımız yapacak. Ben görüşümü açıklamam. Bu, şu ana kadar izlenen özgün politikayı zedeler. Bugünkü toplantıda değerlendirme yapılacak. Sonuç toplantısı değil. Sayın Başbakanımız anketleri, görüşleri, görüşmeleri değerlendirecek. Bunlara göre değerlendirme yapacak'' yanıtını verdi.

Hayati Yazıcı, ''Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasına'' ilişkin görüşünün sorulması üzerine, ''Sayın Genel Başkanımız her şeye layıktır. Ne karar verecekse partimiz, teşkilatımız, milletimiz arkasında olacak'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious