AK Parti, mahkemenin kararına çok sevindi

  • Giriş : 05.07.2007 / 20:51:00

Anayasa Mahkemesi'nin referandum kararına benzer tepkiler geldi. İlk açıklamayı yapan TBMM Başkanı Bülent Arınç oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Başkanı Bülent Arınç
21 EKİM'DE SANDIKTAYIZ
''Halkın kendi cumhurbaşkanını seçmesi, Meclisimizin yaptığı anayasa değişikliğiyle mümkün oldu, bundan dolayı çok sevinçliyim. Çünkü cumhur millet demektir. Millet de başkanını artık kendi serbest iradesiyle sandıkta referandumla seçmiş olacaktır. Böylelikle kördüğüm haline getirilmiş olan cumhurbaşkanlığı seçimi de halk tarafından gerçekleştirilecek. Şimdiden 11. Cumhurbaşkanı kim olacaksa, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
BUNDAN SONRASI ÖNEMLİ
''İnşallah bu karar ülkemiz için hayırlı olur diyorum. Bundan sonraki süreci siyasi ve hukuki olarak gayet iyi değerlendirip milletimizin hayrına bir neticeye varmamız lazım''. 

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ KOLAYLAŞTI
''Meclis Cumhurbaşkanı seçimini yapacak ve 367 aranmayacak. Bunun sonucu odur. Meclis 184 ile açılacak ve Cumhurbaşkanı seçiminin birinci ve ikinci turlarında 367 'evet' oyu çıkmazsa, üçüncü turda 276 oyla seçim yapılacak. İşimizi kolaylaştırmıştır, Cumhurbaşkanı seçimini kolaylaştırmıştır. Meclis seçimden sonra toplandığında, çoğunluk, istediği kişiyi Cumhurbaşkanı seçme imkanı elde etmiş demektir''.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcı Mehmet Ali Şahin
UMUDUM VARDI
''Tereddütlerim de olsa umudum vardı. Anayasa Mahkemesi önemli bir karar verdi.  Referandumda halka, 'Cumhurbaşkanını siz seçmek ister misiniz' diye sorulacak. Herhalde halk, 'Hayır ben seçmeyeceğim' demeyecektir. Artık Türkiye'de cumhurbaşkanını halk seçecektir. Bunun önü açılmıştır.''

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu
BİR YANLIŞ BİR DOĞRU KARAR

''Önceki karar ne kadar yanlış idiyse; bu karar, o kadar doğru ve yerindedir. Ancak önceki kararla ilgili bir şey diyemeyiz, saygımız var. Referandum 21 Ekim'e denk geliyor. Bu tarihe kadar mevcut anayasa geçerli. Yani 11. Cumhurbaşkanını parlamento seçecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious