AK Parti, Yalçınkaya'nın mütalaasına cevap verecek

AK Parti, Yalçınkaya'nın mütalaasına cevap verecek.16326
  • Giriş : 16.06.2008 / 08:09:00
  • Güncelleme : 17.06.2008 / 01:38:51

AKP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya’nın esas hakkında mütalaasına bugün cevap verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AKP, 29 Haziran’a kadar süresi bulunmasına rağmen, Başbakan Erdoğan’ın davanın erken bitmesi isteği doğrultusunda savunmasını bugün Anayasa Mahkemesi’ne verecek. AKP’nin savunmasında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan başta olmak üzere siyasi yasak istenen 71 kişinin kişisel savunmaları da yer alacak. AKP siyasi yasak istenen isimlerden kişisel savunmalarını Anayasa Mahkemesi’ne iletmek üzere tek tek aldı.Anayasa Mahkemesi’nin türban düzenlemesini iptal kararının ardından “Hukuki olmayan bu karara karşı, biz de hukuki bir savunma vermeyelim” şeklindeki protesto seslerinin yükseldiği AKP, bu yöntemi benimsemedi ve savunmaya son şeklini verdi. Başbakan’ın talimatıyla esas hakkındaki savunma Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in başkanlığındaki komisyon tarafından hazırlandı. Komisyonda Dengir Fırat, Sadullah Ergin, Bekir Bozdağ, Burhan Kuzu, Zafer Üskül, Ahmet İyimaya ile birlikte bazı akademisyenler de görev aldı.

SAVUNMANIN SATIR BAŞLARI

AKP’nin savunmasında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan başta olmak üzere siyasi yasak istenen 71 kişinin kişisel savunmaları da yer alacak. Anayasa Mahkemesindeki sözlü savunmalarda kişisel savunmalara izin verilmediği için parti de, siyasi yasak istenen isimlerden kişisel savunmalarını Anayasa Mahkemesi’ne iletmek üzere tek tek aldı. Bu savunmalar davada hukuki belge niteliğinden çok olası kapatma ve siyasi yasak halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne(AİHM) yapılacak başvurular için de kullanılacak. AKP’nin vereceği esas hakkındaki savunmasının satır başları ise şöyle:

KASET ÇÖZÜMLERİ: Başsavcı Yalçınkaya’nın delillerine tek tek yanıt verilecek. Deliller yanıtlanırken, iddianameye giren konuşmalara ilişkin olarak gönderilen tekzipler ve söz konusu konuşmaların bazılarının kaset çözümleri iletilecek.

TÜRBAN İÇİN YAPMADIK: Savunmada, en kritik konuyu Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen anayasanın 10 ve 42. maddelerine ilişkin değerlendirme oluşturacak. Bu değişikliklerinin, Başsavcı Yalçınkaya’nın öne sürdüğü gibi “Türban için değil, kişi hak ve özgürlüklerin genişletilmesi amacıyla” yapıldığı belirtilecek. Bu çerçevede, partinin laiklik karşıtı odak olması suçlaması kabul edilmeyecek, yaklaşık 6 yıllık iktidar döneminde laikliği güçlendirici adımlar atıldığı anlatılacak.

GÜLEN KRİPTOLARI: Cumhurbaşkanı Gül’e yönelik suçlamalar Dışişleri Bakanlığı dönemi ağırlıklı olduğu için bakanlık belgeleri savunmaya eklenecek. Bakanlıktan istenilen, o döneme ait yazışmalar iddianameye konuldu. Gül, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde yazdığı iki resmi yazı iddianameye girmişti. Yazılardan birinde, “Milli Görüş teşkilatı zararlı bir organizasyon değildir. Faaliyetleri büyükelçiliklerce desteklenmelidir. Organizasyonlarına gerektiğinde büyükelçiler ve diplomatlar da gitmelidir. Resmi heyet programlarına bundan sonra bu teşkilat da dahil edilmelidir” denirken, ikinci yazıda Fethullah Gülen okullarının desteklenmesi istendi.

AB VE VENEDİK KRİTERLERİ: Savunmada laiklik karşıtlığı suçlamasına karşı AB sürecine vurgu yapılacak. Sadece şiddet nedeniyle partilerdin kapatılmasına olanak sağlayan Venedik Kriterleri yeniden hatırlatılarak, davanın reddi talep edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious