AK Parti 2. Büyük Kongresi

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 12.09.2016 / 00:30:21

AK Parti 2. Olağan Kongresi’nde parti iç tüzüğü geçti. Genel başkan adylığı için 280 delegenin imzası gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kongrede söz alan Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, CHP’nin yaptığı gökdelen genel merkezi nedeniyle oy kaybettiğini iddia ederek, AK Parti’nin gökdelen genel merkezi yapmasını "Binalar oy olmaz; insanla ilişkiler oy alır" diyerek eleştirdi."

ASKİ Spor Salonu’nda devam eden AK Parti Kongresi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yurtdışı konuklarının konuşmalarının öğleden sonraya ertelenen gündeme, faaliyet, gelir-gider ve kesin hesap raporlarının okunmasıyla devam edildi. Faaliyet raporunu Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ve gelir-gider ve kesin hesap raporunu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli’nin okumasının ardından Divan’dan söz alan Ankara Milletvekili Yarbay, parti faaliyetlerini eleştirdi.

Raporların bir dernek kongresindeki gibi okunduğunu dile getiren Yarbay, faaliyet raporlarındaki olumsuzlukların tartışılmasını istedi. Yarbay, iktidar partisinin bir günlük kongre yapmasını eleştirerek, "Bir iktidar partisi dernekler gibi bir günlük kongre yapmaz. Bizim sorunlarımız var. Tartışmamız gereken sorunlarımız var. Bunları kongremizde tartışmamız gerekir" dedi.

Hükümet ile parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) arasında boşluk ve iletişimsizlik olduğunu savunan Yarbay, MKYK’da genel başkan üzerindeki yüklerin de paylaşılması gerektiğini söyledi.

Yarbay, CHP’nin yaptığı genel merkez binasına dikkat çekerek, "CHP bu binayı yaparak, yerel seçimlere girdi ve seçimlerde büyük oy kaybetti. Bizde bu yanlışa düşmeyelim" dedi. Gökdelenlerle siyasi parti olunmayacağını dile getiren Yarbay, "Sakın ha! kaynaklarımızı böyle israf etmeyelim. Gökdelenlere geçersek halktan uzak kalırız. İnsanlar o binadaki güvenliği geçip kimseyle görüşemez. Binalar oy olmaz; insanla ilişkiler oy alır" diyerek eleştirdi.

GEDİKLİ: "BİZ FARKLIYIZ, BİNAMIZ BAŞKALARINKİ GİBİ OLMAZ"

Yarbay’ın eleştirileri üzerine Divan’dan söz isteyen Genel Başkan Yardımcısı Gedikli, yeni genel merkez binasıyla ilgili kongreye bilgi verdi. Yeni binanın 2007 yılı mayıs ayında tamamlacağını belirten Gedikli, "Bu genel merkez binası başkalarının binası gibi olmayacak. Biz çok farklı bir partiyiz. Siyasete yenilikler getirdik. Bu yeniliklere yeni binamızda devam edeceğiz" diye konuştu. Gedikli, yeni binaya bu zamana kadar arsa bedeli de dahil toplam 21 milyon 302 bin YTL harcandığını açıkladı.

Konuşmaların ardından raporları oylayarak, ibra eden Divan, bir diğer gündem maddesi olan parti tüzük değişikliğini genel kurula sundu. Bu madde üzerinde de söz isteyen Milletvekili Yarbay, AK Parti’nin 5 yıllık parti olmasına karşın tüzüğünü 5 kez değiştirdiğini belirtti. Yeni tüzük değişikliğinde cezaların artırıldığını savunan Yarbay, "Bir parti cezaların artırılması ile değil; sevgi ile ayakta durur" diye konuştu. Yarbay, genel başkanlık adaylığı için konan yüzde 20 barajını eleştirerek, partinin başkan adaylarının çokluğu ile güçlü olabileceğini savundu.

FIRAT’TAN YARBAY’A TEPKİ

Yarbay’ın bu eleştirileri üzerine söz alan Genel Başkan Yardımcısı Fırat, cezaların arttığı iddialarının doğru olmadığını vurgulayarak, "Hiçbir ceza attırılmamıştır" dedi. "Kimse kendi düşüncelerini basının önüne geçip tartışamaz" diyen Fırat, Yarbay’ın partiye yönelik eleştirilerini basın önünde yapmasına tepki gösterdi. Fırat, genel başkan adaylık için baraj koymalarının nedenini ise herkesin genel başkan adayı olmasının parti üzerinden reklam yapılmasına izin vermemek ve partiye karşı basında muhalefet kanadı oluşturmamak olarak açıkladı.

Divan, konuşmaların ardından tüzüğün değişen maddeleri gerekçesiyle okunarak, kongre oyuna sundu. Yapılan oylamalar sonucunda tüzük değişikliği kongreden geçti. Divan, son olarak ise program değişikliği komisyonun okuyarak, karara bağladı.

Kogrenin dilekler ve temenniler bölümünde ise kongreye mesaj gönderen TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın mesajı okundu. Devlet bakanı Mehmet Ali Şahin tarafından okunan mesaj salondan büyük alkış aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious