AK Parti Ankara'ya yeni isim iddiası

AK Parti Ankara'ya yeni isim iddiası.12028
  • Giriş : 20.12.2008 / 14:39:00

AK Parti yönetiminin ne karar vereceği beklenirken, siyasi kulislerde isim arayışı sürüyor. Bu isimlerden birisi de Veysel Tiryaki. Peki Tiryaki adı nasıl ortaya çıktı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Melih Gökçek'in parti genel merkezi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan nezdindeki imajının taban yaptığı son günlerde, onun yerine aday gösterilecek kişinin kim olacağı konusunda kulislerde aday totolar oynanıyor.

Gökçek'in yerine, Ankara adaylığına, yıllardır bu görev için yanıp tutuşan, bu nedenle Gökçek ile müthiş kavgalara giren Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'un bu kez aday olacağını ileri sürenler var. Ancak Ankaralılar, Altınok'un Keçiören'de yaptığı hizmetleri teslim ederken, Ankara Büyükşehir için vizyonunun çok da yeterli olmadığı kaygılarını da dile getiriyorlar.

Kuşkusuz bu kaygıları artıran bir neden de, Ağustos ayında Keçiören'de alkol satan bir büfe sahibinin zabıtalarca ölesiye dövülmesi olayı oldu. Keçiören'de “A Takımı” adıyla anılan dayak timlerinin icraatları yıllardır konuşulurken, bir de böyle bir olayın meydana gelmesi, Altınok'a müthiş puan ve imaj kaybettirdi.

O zamanlar herkes, Gökçek'in ciddi bir rakipten kurtulduğunu düşünüyordu. Ancak aradan geçen dört ayda köprülerin altından çok sular aktı. Gökçek de partisinden aradığı desteği bulamadı.

Öteden beri Gökçek sonrası AK Parti büyükşehir adayı olabilecek isimler arasında ön sıralarda sayılan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, büyük bir şans yakalamış durumda. Şimdi başta genel merkez olmak üzere, parti kulislerinde Tiryaki'nin ipi göğüsleyebileceği tahmininde bulunanların sayısı daha fazla. Bu görüşü savunanlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Tiryaki'nin icraatlarını çok beğendiğini çevresine sıkça söylemesini dayanak olarak gösteriyorlar.

Altınok ve Tiryaki arasındaki kişisel kıyaslamada Tiryaki'nin eğitim ve kariyer geçmişi kendisine büyük avantaj sağlıyor.

Veysel Tiryaki; 1988 İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Kamu Yönetimi dalında mastır yaptı. Kısa bir süre Maliye Bakanlığı'nda "denetim elemanı" olarak görev yaptıktan sonra çeşitli ilçelerde Kaymakamlık; Artvin ve Osmaniye İllerinde de Vali Yardımcısı olarak görev yaptı. 1992 yılında yerel yönetimler ve mesleki incelemelerde bulunmak üzere bir yıl İngiltere'de kaldı. 1998-1999 yıllarında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsünde “Kamu Yönetimi Yüksek Lisans” programını tamamladı. İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanı olarak çalıştı. Son olarak İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanı olarak görevini sürdürürken Belediye Başkanlığı adaylığı için istifa etti. AKP tarafından Altındağ Belediye Başkanlığı için aday gösterildi. 28 Mart Yerel seçimlerinde yaklaşık yüzde 65 oy alarak Belediye Başkanı seçildi.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'nin icraatları belki de terazinin kefesinin kendisinden yana ağır basmasındaki en önemli etken. Tiryaki, ilçesinde son dört yılda 10 binin üzerinde gecekonduyu yıkarak bu alanda bir rekora imza atmış görünüyor. Ancak Tiryaki'nin konut yıkım ekipleri halaylar ve çiçeklerle karşılanıyor. Çünkü kentsel dönüşüm projesi kapsamında, yıkılan konutların yerinde bir yıl gibi kısa süre içinde yepyeni apartmanlar yükseliyor.

Veysel Tiryaki, belediye başkanlığına otururken miras aldığı, Türkiye'nin en sıkıntılı gecekondu bölgesi olan Çinçin'in de kaderini bu projelerle değiştirdi. Tiryaki, polis ekiplerinin bile adeta kelime-i şahadet getirerek girdiği Çinçin'de, TOKİ ile birlikte başlattığı kentsel dönüşüm projesi ile bu, olayların hiç eksik olmadığı semtin insanlarının hayata bakışını değiştirdi. Tiryaki'nin verdiği hizmetlerden oldukça memnun olduğu gözlenen semt sakinleri, “11 metrekare arsası olanları bile daire sahibi yaptı. Allah başkanımızdan razı olsun” diyerek memnuniyetlerini ifade ediyorlar.

Veysel Tiryaki, göreve geldiğinden bu yana yaptığı hizmetlerle Altındağ'ın çehresini değiştirdi. Altındağ, son yıllarda uluslar arası resim, heykel, güzel sanatlar sergilerinin, modern tesislerde gerçekleştirilen spor etkinliklerinin düzenlendiği renkli ve huzurlu bir ilçe görünümü kazandı. Tiryaki, geleneksel Karapürçek Yağlı Güreşleri'nin sponsorluğunu üstlenip, ödülleri arttırarak, ata sporumuz güreşin de ilçede yeniden hayat kazanmasına büyük katkılarda bulundu. İlçede onlarca salon ve açık spor sahaları yapılarak gençlerin kahvehane köşelerinden kurtarılması için hatırı sayılır adımlar atıldı.

Görünen o ki, Gökçek sonrası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na en yakın iki isim, Turgut Altınok ve Veysel Tiryaki. Hangisinin ipi göğüsleyeceği ise, bu aşamada yalnızca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bağlı.

www.analitikbakis.com

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*