'AK Parti batıya sürekli taviz veriyor'

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye'nin dış politika konusunda önemli sorunlar yaşadığını ve son gelişmeler karşısında AK Parti iktidarının batıya karşı sürekli taviz verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SP Trabzon 3. Olağan İl Kongresi, Genel Başkan Recai Kutan'ın da katılımıyla 19 Mayıs Spor Salonu'nda yapıldı. Salonda yaklaşık 4 bin kişiye hitap eden Kutan Türkiye'nin tehlikelerle karşı karşıya olduğunu ve 3 Kasım 2007'de yapılacak olan genel seçimde ilk hedeflerinin iktidar olarak ülkeyi huzura kavuşturmak olduğunu kaydetti.

Kutan, SP'nin olası bir durumda 3 Kasım 2007'de yapılacak ilk genel seçimlerden birinci parti olarak çıkmasının Türkiye'nin geleceği için büyük önem taşıdığını belirtti. Hükümetin dış politikasını eleştiren Kutan, "Dış politika bakımından içinde bulunduğumuz durumda Türkiye adım adım parçalanmak isteniyor. Türkiye'nin batının kontrolüne geçmesi için de iktidar eliden gelen gayreti gösteriliyor." dedi.

İslam'da genel anlamda bir büyümenin yaşandığını ve bunun batı ülkeleri tarafından hoş karşılamadığını savunan Kutan şöyle konuştu: "İslam gelişiyor ve İslam'da gerçek anlamda bir diriliş yaşanıyor. Bunun için bazı kesimler İslam'ı hedef aldılar Türkiye'nin önemli bir durumu var çünkü haçlı seferlerini Türkler önledi bu nedenle bizi bölmeye çalışıyorlar."

AB Komisyonu'nun yayınladığı ilerleme raporundaki dayatmalara değinen Kutan, "Bu raporda Aleviler ve Kürtlere azınlık statüsü tanınması isteniyor. Bu zaten yıllar önce Lozan'da Ermeni, Yahudi ve Rumlara bu yönde azınlık hakları tanındı. Şimdi bunu bu ülkenin vatandaşları olan Kürtler ve Alevilere tanınmasını isteyerek ülkeyi bölmeye çalışıyorlar." diye konuştu.

Rumlara limanların açılmasını 'AK Parti AB kara sevdasına kapıldı' şeklinde yorumlayan Kutan konuşmasını şöyle tamamladı: "Hükümette AB kara sevdası var. Bunlar gerekirse her türlü tavizi vererek AB'ye girecek. Başbakan Rumlara Kıbrıs'ı gözden çıkaracak bir teklifte bulundu. Kıbrıs üzerindeki ambargo kaldırılmadan hiçbir Rum uçağını ve gemisini bizim limanlarımızı kullanılmasına müsaade etmeyiz. Bu bizim kırmızı çizgimiz, fedakarlık yapmayız dediler. Ardından bir teklif götürerek limanlar Rumlara açıldı. Bu sefer Rumlar bunu kabul etmemiz KKTC'yi kabul etmemiz demektir diyerek teklifi kabul etmediler. Şimdi bu teklifi gönderen Türkiye'nin Rumları tanıyorum anlamına gelmez mi? Rumların dışişleri bakanının bunu maskaralık olarak nitelendirmesi de kanımıza dokunuyor. Türkiye bu hale getirildi ve adım adım taviz koparıyorlar."

Divan Başkanlığı'nı SP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Hatipoğlu'nun yaptığı ve mevcut İl Başkanı Mustafa Özdaş'ın tek aday olarak katıldığı kongrede, yapılan seçimlerin ardından Özdaş yeniden il başkanlığına seçilerek güven tazeledi. İl Kongresi'ne SP Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Esengün, Genel İdare Kurulu üyeleri Şeref Malkoç ve Mahmut Çizmecioğlu da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious