AK Parti bombacısı yakayı ele verdi

AK Parti bombacısı yakayı ele verdi.14093
  • Giriş : 14.01.2009 / 12:10:00
  • Güncelleme : 14.01.2009 / 11:46:31

İstanbul 1. Ordu Komutanlığı'na ve AKP İl Teşkilatı binasına saldırıyla ilgili 8 kişiyi gözaltına aldı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan bombacı hakkında açıklamalar...

İçişleri Bakanı Atalay, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın bombalanması olayının faillerinin yakalandığını, detaylı açıklamanın yarın yapılacağını söyledi. Atalay, Savcı Öz'e verilen araca da açıklık getirdi.

Atalay, Türk Hava Yollarına ait tarifeli uçakla Prag'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

İstanbul AK Parti İl Başkanlığı'nın bombalanması sonucu bir polis memurunun şehit olduğunu ve yaralananların da bulunduğunu hatırlatan Atalay, şunları söyledi:

''Bu konu üzerinde İstanbul polisi ciddi şekilde çalışıyordu. Bu konuda belli bir safhaya gelindi. Önemli gözaltılar oldu. Üzerinde soruşturma devam ediyor. Failler yarın veya bir sonraki gün de savcılığa ve yargıya devredilecek. O zaman valilik tarafından açıklama yapılacak. Bu çok önemli bir gelişme. Çünkü bu hain terör olayında rol alanların İstanbul'da daha önce meydana gelen birkaç olayda da zaten ismi geçiyordu. Dolayısıyla birkaç olay birden aydınlatılmış olacak. Yani faili meçhul olay kalmaması, bu tür olayları meydana getirenler, cana kıyanlar, terör olayları meydana getirenler bizim en önemli hedeflerimizdendir. Bu dönemde buna özellikle hassasiyet gösteriyoruz. Bütün güvenlik birimlerimizi özellikle kutluyorum. İstanbul polisine teşekkür ediyorum. Diğerlerinde olduğu gibi bu olayda da çok başarılı bir çalışma yürüttü ve sonucu ulaşmış durumdayız.''

Beşir Atalay, gözaltında kaç kişi bulunduğu ve örgüt bağlantıları konusundaki bir soru üzerine, ''Şu anda gözaltındaki kişiler hakkında sayı vermiyorum. Yarın daha detaylı bir açıklama yapılacak. Örgüt bağlantıları da bellidir'' dedi.

-SAVCI ÖZ'E ZIRHLI ARAÇ TAHSİSİ-

 Beşir Atalay, Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcılarından Zekeriya Öz'e zırhlı bir makam aracı verildiği haberlerinin basında yer aldığını hatırlatarak, ''Bu doğrudur. Bu araç bakanlığımın aracıdır, bakanlığım üzerine kayıtlı bir araçtır ve kendisine bakanlığım tarafından verilmiştir'' diye konuştu.

Bakan Atalay, ''Savcı Öz'e verilen zırhlı aracın daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kullanılan ve camları balyozla kırılan araç olup olmadığı'' yönündeki soruya karşılık, ''Bu araç bakanlığımıza ait bir araçtır. Bunu Başbakanımız da kullandı. Şu anda buraya devrettik'' dedi.

Aracın Savcı Öz'e ne zaman devredildiği ile ilgili soruya Atalay, ''Tam tarihini bilemiyorum, ama epey bir süre oldu'' karşılığını verdi.

Beşir Atalay, Savcı Öz'ün tehdit aldığı iddialarına ilişkin soruyu ise yanıtlamadı.

YAKALANMA HABERİ

İstanbul Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Ağustos ayında, İstanbul 1. Ordu
Komutanlığı'na düzenlenen lavlı saldırı ile AKP İl Teşkilatı binasına Aralık
ayında düzenlenen bombalı saldırının faili olduğu öne sürülen 8 kişiyi
gözaltına aldı. Her iki saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen Devrimci
Karargah adlı sol örgütün İstanbul sorumlusu Cemal Bozkurt'un da aralarında bulunduğu zanlılar Terörle Mücadele Şubesi'nde sorguya alındı.

8 Ağustos 2008 tarihinde Üsküdar'daki belediye binası yakınlarından 1. Ordu Komutanlığı'na lavlı saldırı düzenlenmiş, hedefini bulmayan saldırıda 4 kişi yaralanmıştı. Olayın ardından bu saldırı, örgütün internet sitesinde
üstlenilmişti. 1 Aralık 2008 tarihinde de AKP İl Binası'na motorlu kurye ile
bombalı bir paket gönderilmiş, olayda bir polis memuru şehit olmuş, 9 kişi
de yaralanmıştı.

Polis, yaptığı çalışma sonucunda görgü tanıklarını emniyete çağırmış,
sabıkalıların fotoğraflarını göstererek teşhis etmesini istemişti. Lavlı
saldırıda görgü tanıklarının teşhis ettiği Cemal Bozkurt'un, gözaltına
alındıktan sonra da teşhis edildiği öğrenildi.

Devrimci Karargah Örgütü 1974 yılında TKPML'den ayrılan bir grubun, örgütün kurucusu Hikmet Kıvılcım'ın fikirlerinden etkilenerek kurdukları yeni bir oluşum olarak biliniyor. Örgüt 1990'lı yıllarda kendi aralarında toplanarak eylemsizlik kararı aldı. 2000'li yıllara gelindiğinde örgütün merkez
komitesi Fransa'da toplanarak, silahlı eylem ve suikast planları yapmaya
başladı. Türkiye'deki eylemlerde kullanılacak militanlara, Kandil dağında ve
Zap kampında bombalı ve suikast eğitimleri verildi.

Cemal Bozkurt'un, Kandil dağında eğitim alarak Türkiye'ye giriş yaptığı ve
eylemleri gerçekleştirdiği öne sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*