AK Parti bombacısının müthiş itirafları

AK Parti bombacısının müthiş itirafları.14093
  • Giriş : 19.01.2009 / 12:00:00
  • Güncelleme : 19.01.2009 / 12:07:58

AKP İl binasına bomba taşıyan kurye, olayı tüm detaylarıyla anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP İl Başkanlığı'na geçtiğimiz aralık ayında bombalı paket bırakmakla suçlanan ve 45 gündür tutuklu bulunan kurye İ.Ş, kendisine bombalı paketi veren Cemal Bozkurt'u fotoğraflardan teşhis etti. Bozkurt'un kendisini “Kitapçı Ali” olarak tanıttığını söyleyen kurye, mahkemede de bildiklerini tüm detaylarıyla anlattı.

İ.Ş, ifadesine göre, daha önce de "Kitapçı Ali" için Bilgi Üniversitesi'ne ve AKP'ye iki paket götürmüştü. Bu teslimatlarda sorun yaşanmadığını gören "Kitapçı Ali" ona son bir paket daha verdi. Kuryi İ.Ş, paketi 20 TL karşılığında AKP İl Binası'na götürdü. Teslimat adresine adını, soyadını yazdıktan sonra paketi bıraktı. Teslimatın ardından kendisini "Ali"nin telefonundan arayan bir kişinin çağırdığı adrese ise işi olduğu için gitmedi. Bombalı saldırıyı evde, televizyondan öğrendiğinde bıraktığı paketin bomba olabileceğinden kuşkulandı. Ertesi gün polise gitmeyi kararlaştırıp yattı. Uyandığında heryerde onun "bombacı kurye" olduğu söyleniyordu. İ.Ş. şimdi suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışıyor ve soruyor, "Kötü niyetli olsaydım paketi bırakırken evraklara adımı, soyadımı da yazar mıydım?" İ.Ş, teslimatı yaptıktan sonra çağrıldığı adrese gitmediği içinse kendisini şanslı görüyor: "Belki de o adrese gitseydim bombacılar beni de öldürürlerdi."

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul İl Merkezi'ne 1 Aralık 2008'de gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrasında tutuklanan ve 45 gündür cezaevinde bulunan İ.Ş, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdiği ifadede hakkındaki suçlamaları reddetti. İ.Ş'nin ifadesi şaşırtıcı ayrıntılarla dolu. Gözaltına alındıktan sonra kendisine bombalı paketi veren Cemal Bozkurt'u teşhis eden İ.Ş, teröristlerin kendisini teslimattan sonra bir başka adrese daha çağırdığını, ancak işi olduğundan bu adrese gitmediğini de anlattı. İddiasına göre, teröristler İ.Ş'yi bu adrese öldürmek için çağırmışlardı.
30 yaşlarında, düzgün giyimli, şiveli bir kişi

İ.Ş, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ifadesinde kendisini "İstanbul doğumluyum, askerlik görevimi Hakkari'de yaptım. Asıl işim fotoğrafçılık. İş bulamadığım için kurye olmaya karar verdim. Yaklaşık altı yıldır kurye olarak çalışıyorum" sözleriyle tanıttı. Evli ve bir çocuk babası olan İ.Ş, AKP il binasına bombalı paket götürmesiyle sonuçlanan süreci ise şöyle anlattı:

"Olaydan dört gün önce, Cuma günü, Zincirlikuyu'da motorumla bekliyordum. İstanbul'daki kuryeler burada kimi zaman firmalarından bağımsız işler alır. 30 yaşlarında, düzgün giyimli, şiveli bir kişi yanıma gelip bir paket taşımamı istedi. 20 TL'ye anlaştık. Bu kişi evrakı teslim ettiğimde kendisini aramamı da istedi."

"Olaydan iki gün önce AKP'ye kitap götürdüm"

Anlatımına göre İ.Ş, zarfı kendisini "Ali" olarak tanıtan ve kitapçılık yaptığını söyleyen bu kişinin istediği gibi Bilgi Üniversitesi'ne götürdü. Teslimatı yaptıktan sonra da İ.Ş'yi cep telefonundan aradı. İ.Ş'ye "çalışmasından memnun kaldığını ve bundan sonra hep onunla çalışacağını" belirten "Ali", İ.Ş'ye aynı gün bir kez daha telefon etti ve bir paketi daha olduğunu söyledi:

"Müsait olmadığımı söyledim. Cumartesi günü öğle saatlerinde bir daha aradı. Kuryelerin Zincirlikuyu'daki bekleme noktasında buluştuk. AKP İl Binası'na götürmem için kitaplar verdi. Kolinin üzerine de kendi telefon numarasını yazdırdı."

İ.Ş, kendisine söylendiği gibi kitap kolisini AKP İl Binası'na götürdü. Paketi teslim etmek üzereyken İ.Ş'yi arayan "Ali", teslimatı yapıp yapmadığını sordu. İ.Ş, parti binasında paketi teslim alan görevlinin adını ve soyadını "Ali"ye söyledikten sonra onun onayıyla paketi görevliye verdi.

Adını soyadını yazdı, imza atıp paketi teslim etti

İ.Ş'nin anlatımına göre, bu olaydan sonra iki gün görüşmediği "Ali", Pazartesi günü sabah saatlerinde telefon edip üç tane dağıtımı olacağını söyledi:

"Saat 13.00 sıralarında aradı. Diğer paketleri dağıttığını, elinde kalan tek paketi bana vereceğini söyledi. Buluştuk. Paketi çok acil AKP İstanbul İl Binası'na götürmemi, Hayati, Haşim veya Haşmet diye birine teslim etmemi istedi. Ücret olarak da 20 TL verdi. Paketi götürdüm, X-Ray cihazından sorunsuz geçti. Ancak paketi teslim alması gereken kişi binada yoktu. "Ali"yi aradım ancak telefonu kapalıydı. Görevliden, paketi teslim aldığına dair bir kağıt aldım."

Tuzak kurup öldürecekler miydi?

İ.Ş, teslimat evrakına adını soyadını yazıp imzasını attıktan sonra AKP İl Binası'ndan ayrıldı. Saat 18.00'de "Ali"nin telefonundan kendisini arayan bir kişi, telefonu otobüste bulduğunu söyledi, almak için belirteceği adrese gitmesini istedi:

"Arayan kişi bana 'İbo' diye hitap etti. Telefonu otobüste bulduğunu, kayıtlı numaralarda ismim bulunduğunu, telefonun sahibiysem nüfus kağıdımla birlikte vereceği adrese gidebileceğimi söyledi. Söylediğine göre, telefonda benden başka iki kişinin daha ismi kayıtlıydı. O iki numarayı aradım. Çıkan kişi de bir kurye idi. 'Ali' diye birisini tanımadığını söyledi. Sonra eve geldim. Bombalı saldırıyı duyduğumda, benim bıraktığım paket olabileceğinden kuşkulandım. Eşim olayda yanlışlık olabileceğini, sabah olunca polise gidip olanları anlatabileceğimi söyledi. Ben de yatıp uyudum."

Fotoğraflardan bombayı veren kişiyi teşhis etti

Olaydan sonra gözaltına alınan İ.Ş, polisteki sorgusunda kendisine gösterilen fotoğraflardan bombayı aldığı kişinin Cemal Bozkurt olduğunu teşhis etti.

Cemal Bozkurt cezaevine gönderildi

İstanbul Terörle Mücadele Şubesi ekipleri geçtiğimiz ağustos ayında, İstanbul 1. Ordu Komutanlığı'na düzenlenen lavlı saldırı ile AKP İl Teşkilatı binasına aralık ayında düzenlenen bombalı saldırının faili olduğu öne sürülen 8 kişiyi gözaltına aldı. Her iki saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen Devrimci Karargah adlı sol örgütün İstanbul sorumlusu Cemal Bozkurt'un da aralarında bulunduğu zanlılar, Terörle Mücadele Şubesi'nde sorguya alındı. Zanlı Cemal Bozkurt çıkartıldığı mahkemece tutuklanacak cezaevine gönderildi.
8 Ağustos 2008'de 1. Ordu Komutanlığı'na düzenlenen lavlı saldırıda 4 kişi yaralanmış, 1 Aralık 2008'de AKP İl Binası'na yönelik bombalı saldırıda ise bir polis memuru şehit olmuş 9 kişi de yaralanmıştı.

Devrimci Karargah Örgütü

Devrimci Karargah Örgütü 1974'te TKPML'den ayrılan bir grubun, örgütün kurucusu Hikmet Kıvılcımlı'ın fikirlerinden etkilenerek kurdukları yeni bir oluşum olarak biliniyor. 1990'lı yıllarda eylemsizlik kararı alan örgütün merkez komitesi 2000'li yıllarda Fransa'da gerçekleştirdiği bir toplantı sonucunda silahlı eylem ve suikastlere yöneldi. Türkiye'deki eylemleri gerçekleştirecek militanlara, Kandil dağında ve Zap kampında bomba ve suikast eğitimleri verildi.Cemal Bozkurt'un, Kandil dağında eğitim aldıktan sonra eylemleri gerçekleştirdiği öne sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*