AK Parti-CHP 'darbe' görüşmesi bitti!

AK Parti-CHP 'darbe' görüşmesi bitti!.9142
  • Giriş : 25.06.2009 / 15:20:00

Anayasanın geçici 15. maddesinin kaldırılması için CHP, AK Parti'yi ziyaret etti. Bozdağ ve Okay açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal'ın gündeme getirdiği 12 Eylül sorumlularının yargılanması öngören yasanın geçici 15. maddesinin kaldırılması için CHP, Ak Parti'yi ziyaret etti. Bozdağ ve Okay açıklama yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, parlamentonun, darbe ve darbecilerin korunduğu bir Anayasa maddesinin bir an önce kaldırılması için üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Okay, AK Parti Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ ve Mustafa Elitaş'ı ziyaretinin ardından, TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Ziyarette, CHP Grubunun, Anayasanın Geçici 15. Maddesinin kaldırılmasına yönelik Anayasa değişikliğine hazır olduğunu ifade ettiklerini belirten Okay, ''Bu yönde Meclis iradesinin oluşabilmesi için AK Parti Grubunun da buna olur vermesi gerektiğini, bu yönde mutabakat olursa, derhal diğer muhalefet partileriyle de görüşerek, Meclisin ortak iradesiyle, bu maddenin kaldırılmasında Meclisin bir Anayasa Değişikliği yapabileceğini değerlendik'' diye konuştu.

Okay, AK Parti Grup Başkanvekillerinin, bu yönde yetkili kurullarıyla görüşeceklerini, görüşme sonucunu da en kısa sürede kendilerine bildireceklerini söylediklerini kaydetti.

Anayasanın Geçici 15. Maddesini, ''12 Eylül hukukunu koruyan, hukuk devletinin ve kurumlarının işlemesine engel olan, hukuka ve yasama tekniğine aykırı, geçici olarak Anayasada yer alan ancak, süreklilik kazanan bir madde'' olarak tanımlayan Okay, bu maddenin hem darbeyi hem de darbecileri koruduğunu söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Okay, Türkiye'de sivilleşme ve darbe iddialarının tartışıldığı bu dönemde, yasama organı parlamentonun, üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurgulayarak, ''Darbe ve darbecilerin korunduğu bir Anayasa maddesinin derhal kaldırılması için üzerine düşen görevin gereğini yerine getirmelidir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*