AK Parti Çin katliamında gaflet uykusunda

AK Parti Çin katliamında gaflet uykusunda.8984
  • Giriş : 07.07.2009 / 14:40:00
  • Güncelleme : 07.07.2009 / 13:51:10

Devlet Bahçeli, AK Parti hükümetinin Sincan'da yaşanan olaylar karşısındaki tutumunu sert ifadelerle eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bahçeli, hükümetin Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığına çağrılarak protesto girişiminde bulunulmamasının ''gaflet'' olduğunu ileri sürdü.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, ''Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygur Türklerine yönelik saldırılarının toplu etnik katliam boyutlarına ulaştığını'' savundu.

Giderek yaygınlaşan olaylarda can kaybının korkutucu rakamlara ulaşmasından endişe edildiğini belirten Bahçeli, Çin makamlarının dünya ile irtibatını kestiği bölgeden sağlıklı haber alınamamasının bu endişeleri arttırdığını ifade etti. Bahçeli, şunları kaydetti:

''Bu insanlık dışı katliamı Çin halkının iç çatışması, Han Çinlileri ile Uygur Türkleri arasında bir çatışma olarak görülmesi ve gösterilmesi, eğer maksatlı değilse, gerçeklerle bağdaşmayan bir hata ve gaflet olacaktır.

Çin makamlarının uluslararası hukuk ve insanlıkla bağdaşmayan baskı, terör ve şiddet uygulamalarına maruz kalan Uygur Türkleri varlıklarını sürdürme mücadelesi vermektedir. Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin çileli tarihi bunun acı örnekleriyle doludur.

Bu son saldırılar ve katliamlar da Çin Halk Cumhuriyeti siyasi makamlarının ve güvenlik güçlerinin sözde bahanelerle Uygur Türklerine karşı giriştiği sistemli ve bilinçli etnik temizlik ve imha hareketinin yeni bir tezahürü ve aşaması olarak görülmelidir.''

-''YAŞANANLAR MEŞRU ZEMİNDE PROTESTO EDİLECEK''-

Uluslararası camianın yaşananlar karşısında sessiz ve hareketsiz kalmasını, Çin makamları üzerinde etkili bir baskı ve yaptırım uygulamakta isteksiz olmasının ''bir utanç vesilesi'' olduğunu öne süren Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetinin tutumunu da eleştirdi. Bahçeli, şunları kaydetti:

''Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisinin bakanlığa çağrılarak protesto girişiminde hala bulunulmamış olması en hafif tabiriyle bir gaflettir.

Gazze ve Filistinliler konusunda şov yaparak söylemediğini bırakmayan, Hamas'ın gönüllü avukatlığına soyunan ve Davos sahte kahramanlığını siyasi ranta çevirme hesapları peşinde koşan Başbakan'ın Uygur Türklerinin katliamı konusunda sessiz kalmasının derin sebeplerini Türk milleti elbette takdir edecektir.''

MHP ve Ülkücü Gençliğin sahipsiz ve korumasız bırakılan Uygurlu soydaşlarının her şart altında yanında olacağını, yaşananları yasal ve meşru zeminlerde protesto edeceğini kaydeden Bahçeli, partisinin il ve ilçe kongrelerinde olayların protesto edileceğini bildirdi.

Bahçeli, Başbakan Erdoğan ve hükümete çağrıda bulunarak, ''Türk milletini derinden yaralayan bu katliam karşısında Türkiye'ye yakışan kararlı bir tavır ortaya koymasını ve uluslararası camianın etkili yaptırımlar uygulanmasını da içeren bir tutum almasını sağlamak için derhal gerekli girişimlerde bulunmasını'' istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*