Ak Parti hazırladığı yasa teklifini MHP grubuna iletti

Ak Parti hazırladığı yasa teklifini MHP grubuna iletti.11681
  • Giriş : 23.01.2008 / 15:09:00

AK Parti, üniversitelerdeki başörtüsü yasağını bitirmek için 3 maddelik Anayasa değişiklik teklifi hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünkü MYK toplantısında, kurmaylarına, "MHP ile anlaşın, bu işi çözün" talimatı vermişti. Başbakan Erdoğan'ın bu sözleri üzerine AK Parti Grubu harekete geçti. AK Parti Grup Başkanvekilleri Sadullah Ergin ve Bekir Bozdağ tarafından hukukçuların katkısıyla 3 maddelik değişiklik teklifi hazırlandı.

Anayasa'nın 'Kanun Önünde Eşitlik' başlıklı 10. maddesi konusunda MHP de bir değişiklik teklifi gündeme getirmişti. MHP'nin teklifi, hizmet alanlar açısından bir eşitlik getirilmesini öngörüyor.

Anayasa'nın 13. maddesi, "Temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması başlığını taşıyor. 13. Madde metni şöyle: "Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve

ölçülülük ilkesine aykırı olamaz." Bu maddeye kılık kıyafet özgürlüğünün kanunla sınırlandırılamayacağına ilişkin bir hüküm konması bekleniyor.

Anayasa'nın 42. maddesi, "Eğitim ve Öğretim Hakkı ve Ödevi" başlığını taşıyor. Bu maddeye, "Eğitim kılık kıyafet nedeniyle engellenemez" şeklinde bir hüküm konması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious