Ak Parti ile koalisyona hazırlanıyor

Ak Parti ile koalisyona hazırlanıyor.9835
  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

CHP'den istifa ettikten sonra Halkın Yükselişi Partisi'ni (HYP) kuran Yaşar Nuri Öztürk, 'projelerini çalmasından korktuğu' Erdoğan'la koalisyon hesapları yapıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

4 Kasım 2007'de yapılması düşünülen genel seçimde AK Parti ve HYP'nin ipi göğüsleyeceğine inanan Öztürk, "Bu ülke mutlaka yönetilecektir. Millet bizi Meclis'e gönderdikten sonra, gereğini yerine getiririz. AKP-HYP koalisyonuna hazır olun." diyor. Öztürk, partiyi kurduğu günlerde çözüm önerilerini açıklamamış ve gerekçe olarak da Başbakan Erdoğan'ın 'kopya etme ihtimali'ni göstermişti. Erdoğan'ın senelerdir projelerini kopyaladığını savunan Öztürk, şu iddialarda bulunuyor: "Birçok şeyimi aşırdı. Verir miyim kopya? Saysam, Recep Bey'in benden aldığı ve alkışlandığı 20'ye yakın söylem vardır."

Prof. Yaşar Nuri Öztürk, bir dönem milletvekili olarak görev aldığı eski partisi CHP'den de şikâyetçi. HYP'nin seçim otobüsünün Anadolu'da birçok yerde tacize uğradığını söyleyen HYP lideri, "Nerede taciz varsa CHP'lilerden geldi; ama AKP'liler buna tenezzül etmedi." ifadelerini kullanıyor. Ardından ekliyor: "AKP'liler benim siyasetime, CHP ise imanıma karşı." Öztürk, aşırı ulusalcı grupların bugün İzmir Menemen'de yapacağı 'Laik Cumhuriyet Mitingi'ne davet edildiğini; fakat katılmayacağını dile getiriyor.

Türkiye'nin içine çekilmek istendiği rejim tartışmalarına da değinen Prof. Öztürk, eleştiri oklarını Deniz Baykal'a yöneltiyor: "Cumhuriyet, laiklik, bilmem ne edebiyatı yaparak seçim barajı üzerine çıkmaya çalışıyor. Bunlar seçim taktiği. Geçen sefer de bizi kullanmaya çalıştı. Hiç inandırıcı değil, ayıp."

Öztürk, partisinin gündeme gelmemesini medyaya bağlıyor. Kendisine ambargo uygulandığını düşünüyor. CHP'den talimat aldığına inandığı televizyon ve gazetelerin parti logosunu bile kullanmamasından şikâyet ediyor. HYP Genel Başkanı, "Partimizin logosunu koymayıp onursuzca tavır sergiliyorlar. Bu, partiden ne kadar korktuklarının göstergesi. Bu alçak tavrı sağ veya dinci kesim yapmıyor; ama sol tenezzül ediyor. Bunlar CHP'den talimat alıyorlar." şeklinde konuşuyor. Seçimlerde HYP'nin en büyük darbeyi CHP'ye vuracağına inanan Öztürk, eski partisinin barajı bile zor geçeceğini düşünüyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili tartışmalara, "Meclis, cumhurbaşkanını seçer. Bu Erdoğan da olabilir, gerisi siyasi spekülasyon. Bu konuda CHP'nin sözlerine hiç değer vermiyorum." sözleriyle katılıyor. Türkiye'de tekrar 28 Şubat süreci benzeri bir ortamın oluşturulmak istenebileceğini kaydeden Öztürk, "Fakat ben böyle şeylerin içinde olmam." diyor. Yaşar Nuri Öztürk, partisiyle ilgili de şu bilgileri veriyor: "Halkın sağladığı imkanlarla yapılabileceğin en iyisini yapıyoruz. 2 yıldır 500 teşkilata 10 trilyon civarında kira ödendi. Millet bunu kendi parasıyla yaptı." Öztürk, zaman zaman kendisinin de elini cebine attığını ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious