AK Parti kapatıldı!

AK Parti kapatıldı!.8115
  • Giriş : 25.07.2008 / 19:53:00
  • Güncelleme : 25.07.2008 / 19:55:44

İster kabullenelim ister kabullenmeyelim ama gerçek bu:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti 5 Haziran günü kapatıldı.

CAFER TAYYAR KALA yazdı...

Yüksek mahkemenin ‘anayasa değişikliğini’ iptal kararından sonra AK Parti’nin geride kalan 3 aylık süreci iyi yönetemediği ortaya çıktı. Açıkça bundan sonraki sürecide iyi yönetecekleri konusunda ciddi endişe ve kuşkularım var.

Çünkü AK Parti yönetimi durumun vehametini tam olarak anlayabilmiş değil. Bunu üzülerek söylüyorum.. Anayasa mahkemesinin Anayasa Değişikliği iptali kararından sonra Başbakan Erdoğan bütün proğramlarını iptal etti ve MYK’yı topladı; vekillere de Ankara dışına çıkmayın talimatı verildi. Yani AK Parti’de olağanüstü hal ilan edildi. MYK sonrasında yapılan açıklama ise bir çok kişiyi şok etti. Yapılan açıklamada açıkçası hiç ama hiçbir şey yok.

AK Parti bundan sonra tam olarak ne yapar kestiremiyorum ama bazı öngörülerim var. Yalnız MYK’da konuşulanlar tehlikenin farkında olunmadığı kanaati oluşturdu bende. Son genişletilmiş MYK’ya 25 isim katıldı. Bu isimlerin önemli bir çoğunluğu partilerinin kapatılmayacağını düşünüyor. Düşünmekle kalmıyorlar, bunu Başbakan’ın karşısına geçip bir fikir olarak ciddi ciddi söylüyorlar. Peki bunu söylerken bir şey bilerek mi konuşuyorlar?
Hayır!

Fikirleri tamamen öngörüden ibaret. Hatta bazı MYK üyeleri Anayasa mahkemesinin son ‘iptal’ kararını partilerinin kapatılmayacağına işaret olarak algılayabiliyor. Oysa mahkeme en ağır kararı verdi ve AK Parti’yi laiklik ilkesinden vurdu. Tıpkı kapatma davasındaki iddianamede olduğu gibi.

Her şey bu kadar göz önünde iken her iki davanın birbirinden farklı olduğu nasıl düşünelebiliniyor, bunu anlamakta zorlanıyorum.

Gelinen noktada bile hala partide bekleyip görelim tavrını benimseyenler var. MYK’nın ve Hükümetin önemli bir ismi MYK’da “herhangi bir adım atmayalım, atılacak adım ortamı gerer ve aleyhimize olur” diyebiliyor. Bu kişi, savunmanın verilmesini ve partinin kapatılmayacağını söylüyor.

Bu kadar olanlardan sonra bu kadar iyi niyetli bir yaklaşım nasıl sergileniyor pes doğrusu.

Oysa buradan aylar öncesinden yazdık. Karar 9’a 2 alınacak diye. Bunu bilmek için müneccim olmaya gerek yok. Anayasa mahkemesinin üye dağılımına göz attığınızda her şey gün gibi ortada. 11 üyenin 8’ini Sezer atamış, 1’ini Demirel 2’sini ise Özal..

Yani kararın 9’a 2 çıkacağı gün gibi ortadaydı. Bundan sonra da değişen bir şey olmayacak. AK Partiyi aynı oyla kapatacaklar. Ama partide bunu göremeyenler var.

Sanırım parti yönetimindeki bazı isimler hasımlarını tanımıyorlar.

Ya da..!

 

HABER ETİKETLERİ:

AK Parti kapatıldı AKP kapatıldı AK Parti kapandı AKP kapandı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*