'AK Parti kapatılırsa kriz ülkeyi sallar'

'AK Parti kapatılırsa kriz ülkeyi sallar'.15100
  • Giriş : 09.05.2008 / 23:47:00

Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Güzel, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin düzenlediği programda kapatma davası ve sonrası olması muhtemel tabloyu değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından düzenlenen, 'AK Parti ve kapatılma davası' başlıklı toplantıya eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Güzel katıldı. Hasan Celal Güzel yaptığı konuşmada AK Parti hakkında açılan davaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AK Parti'nin yüzde yüz kapatılacağını öne süren Güzel, 'Bir defa şunu bilin: AK Parti yüzde yüz kapatılır yüzde doksan dokuz değil. Bunlar enayi mi? Kapatır gibi yapacak kapatmayacak. Sonra AK Parti oyunun üzerine yüzde 20 koyup gelecek.

Türkiye'nin buhranlı günlerden geçtiğine dikkat çeken Güzel, Türkiye'de gayri meşru güçlerin devleti ele geçirmeye çalıştığını ve böylelikle millete zorbalık yapıldığını savundu. AK Parti'nin kapatılma davasını da bu şekilde okumak gerektiğini söyleyen Güzel, 'Bunu bir hukuki dava şeklinde mütalaa etmek çok büyük bir sapkınlıktır. Ne yazık ki siyasallaştırılmış yargı üzerinden bir dava açılmıştır. Esasında siyasetçiye daha önceki yıllarda da yapıldığı gibi haddi bildirilmek istenmiştir. Daha da önemlisi halka haddi bildirilmek istenmiştir' şeklinde konuştu.

Konuşmasında Cumhuriyet Halk Partisi'ne de değinen Güzel, CHP despotizminin yıllardır devam ettiğini öne sürerek, Deniz Baykal için 'ulusalcı şef' benzetmesinde bulundu. Güzel daha sonra sözlerine şöyle devam etti; 'Sandıktan çıkamayan, halktan aslında şuur altında nefret eden bir despotizm. CHP'nin provokasyonuna maruz kalan TSK'nin içindeki darbeci unsurlar. Biz Ordu milletiyiz, Ordu bizim için peygamber ocağıdır. Ancak eğer vatan müdafaasındaysa kendi asli görevini yapıyorsa bu böyledir. Ancak halktan aldığı silahları halkın üstüne çeviriyorsa bir takım güçler, halkın üzerine tank yürütüyorsa artık meşrutiyetini kaybetmiş çeteden ibaret güçler haline gelmiştir. Onları yerden yere vurmak bizim hakkımız, hatta görevimizdir.'

Türkiye'de darbe olması halinde ciddi bir ekonomik krizin de geleceğini söyleyen Güzel, Özal'ın ölümünden 2002 yılına gelinceye kadar geçen yılları kayıp yıllar olarak tanımladı. Kimseyi korkutmak istemediğini belirten Güzel, 'Bir darbe arkasından ekonomik kriz getirir. Bu tip zorlamalar ekonomik kriz getirir. Katiyen korkutmak için söylemiyorum ama AK Parti'nin kapatılması halinde Türkiye'de son derece şiddetli bir kriz bekliyoruz.' diye konuştu.

'ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE BİR DARBE İHTİMALİ VARDIR BUNUN İÇİN DE TANKIN ÜZERİNE ÇIKMAK GEREKİR. BEN TANKIN ÜZERİNE ÇIKACAĞIM'

Türkiye'nin gündeminde çok ciddi bir şekilde darbe tehlikesi olduğunu öne süren Güzel, Türkiye'nin globalleştiğini bu yüzden de 'Darbe olmaz' diyenlerin yanıldığını savundu. Güzel, darbe olması halinde de tankların üzerine çıkmaya hazır olduğunu ifade etti. Türk halkının darbecilere kolay kolay teslim olmayacağına vurgu yapan Güzel, 'Bilsinler ki darbeciler, bu defa Türk halkı kolay teslim olmayacaktır. 1960'daki halk şimdi yoktur. Herkes ayağını ona göre denk almalıdır. Türkiye'de bu saatten sonra darbe olması demek, Türkiye'nin bölünmesi demektir. Bunu herkes bilsin, onun için herkes aklını başına toplamalı ve hesabı ona göre yapılmalıdır' ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Güzel, ASKON'un bünyesine yeni katılan firmaların sahiplerine rozet taktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious