AK Parti LAHİKA-1'i neden göremedi?

AK Parti LAHİKA-1'i neden göremedi?.11387
  • Giriş : 18.06.2009 / 01:00:00
  • Güncelleme : 17.06.2009 / 23:39:23

Derin komplo belgesini yargıya götüren AKP, Lahika'yı neden görmedi? SABAH'tan Emre Aköz'ün ilginç yazısı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Taraf'ın yayınladığı 'irtica eylem planı'nı yargıya götüren AKP Hükümeti, LAHİKA-1'i neden görmedi? Üstelik G.Kurmay yalanlamamıştı.

Taraf Gazetesi'nin haberinden sonra görüştüğümüz Mehmet Altan, 2007 yılında hazırlanan ve 2008 yılının Haziran ayında ortaya çıkan LAHİKA-1'e göndermede bulunmuş ve o belgenin Taraf Gazetesi'nin ortaya çıkardığı belge gibi neden araştırılmadığını sormuştu.

Sabah Yazarı Emre Aköz de bugün “Aynı Tepki Lahika-1'e Neden Gösterilmedi” diye bir yazı yazdı. Stratejikboyut.com “Lahika-1 Neden Araştırılmadı” başlığıyla hem Mehmet Altan'ın o sözlerini hem de Emre Aköz'ün bugünkü yazısını haberleştirdi.

Stratejikboyut.com LAHİKA-1 konusunu daha detaylı tartışmak için bugün bu konuya değinen Emre Aköz'le konuştu.

Taraf'ın ortaya çıkardığı 'irtica eylem planı' başlıklı belgeyle ilgili hükümet yargıya gitti. Erdoğan bu olayın sonuna kadar gideceğiz dedi. 2008 yılının Haziran ayında LAHİKA-1 adlı belgeyle ilgili hükümet bu kadar net tavır takınmamıştı. Hükümet o dönemde parti kapatma davası olduğu için mi o olayın üzerine gidemedi?

Orada iki tane boyut var. Birincisi kapatma davası. Kapatma davası bu konuda önemli bir rol oynuyor. İkinci ise şu: Hatırlanacağı üzere LAHİKA-1 reddedilmedi. Böyle bir plan uygulamaya konulmadı ya da böyle bir planın uygulamaya konulması için onay verilmedi denildi. Yani Genelkurmay bu planı reddetmedi.

Buradan da iki olasılık çıkar. Ya o dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt bunu istedi ve bu çalışma yapıldı. İsteğiyle mi bilmiyorum ama onayı ile yapıldı. Birileri Org. Büyükanıt'a “Yapalım mı efendim dediler”, Büyükanıt'ta yapın bakalım gibi bir şey söyledi. Ya da bugünkü tartışmalara benzer bir şekilde bir cuntacı grup hazırladı. Yani Yaşar Büyükanıt'ın bilgisi ve ilgisi dışında hazırlandı.

"LAHİKA-1 Büyükanıt'ın Onayıyla Hazırlandı"

Bana öyle geliyor ki LAHİKA-1 hazırlığı, Büyükanıt'ın aktif talebi olmayabilir ama onay vermesiyle hazırlandı.

Zaten buradaki kritik cümle şu: Onay verilmedi. Bu şu demek: Yani planı biliyoruz, böyle bir psikoloji harekat planı yapıldı ama biz onu uygulamaya koymadık.

LAHİKA-1 Neydi?

LAHİKA-1 çok acayip bir plandır. Gerçek bir toplum mühendisliğidir. Aslında şu an tartışılan için toplum mühendisliği diyorlar. Bu yapılan siyaset mühendisliği. Siyasi alanı yeniden tasarlama başka bir şey, koca bir toplumu yeniden tasarlamaya çalışmak başka bir şey. Ben o belgeyi görünce dehşet içinde kalmıştım.

Erdoğan O Dönemde Parti Kapatma Davasıyla Uğraşıyordu

O dönemde Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının bununla uğraşacak enerjisi yoktu. Onlar tüm enerjilerini partinin kapatılmaması için harcıyorlardı. Birincisi bu.

"Büyükanıt'ı Tak Diye Görevden Alması Gerekirdi"

İkincisi de eğer enerjileri olsaydı ne yapacaklardı? Genelkurmay Başkanı'nın “evet var ama uygulamaya koymadık” dediği bir plan için ne yapacaktı?

Aslında Genelkurmay Başkanı'nı görevden alması gerekiyordu. Onu yapabilir mi? Bunu genel olarak söylüyorum. Orada Büyükanıt'ı tak diye alması lazımdı. Yasal olarak askerin böyle bir görevi var mı? “Toplumu yeniden tasarlamak için psikolojik harekat planı hazırlar” Askerin böyle bir görevi var mı? Yok.

"Bugün Yapılanlar O Gün Yapılmadı"

Hükümet bu sefer direk olarak kendilerine yönelik bir tehdit olduğu için mi bu sefer daha sert bir tavır gösterdi ve yargıya gitti?

Bu olay ne zaman oldu? Cuma sabahı. Cumartesi günü saat 14:00 itibariyle, yani aradan 24 saatten daha fazla bir süre geçmesine rağmen bir tepki yoktu. Hükümet uyuyor, muhalefet uyuyor, sivil toplum kuruluşları uyuyor. Sadece gazeteler ve köşe yazarları tepki koyuyor.

Olayın kamuoyunu yansımasından 24 saatten daha fazla bir süre geçmesinden sonra ilgili birimler birbirini yokladı. Sonra tepkiler gelmeye başladı.

Org. Başbuğ'un Bilgisi Var mı?

Bu belge Genelkurmay Başkanı'nın bilgisi ve emri dışında hazırlanmış birşey. Büyük ihtimalle Ergenekoncularla bağlantılı. Ergenekoncular da zaten Genelkurmay Başkanı da dahil olmak üzere ordudan tasfiye edilmeye çalışılan bir grup. Dolayısıyla bunların yaptığı da Genelkurmay Başkanı'na karşı bir şey.

Asıl Hedef Erdoğan ve Hükümet Değil Org. Başbuğ

Bu plan Başbuğ'un pozisyonunu sarsan bir plan. Bir kere Başbuğ karşı. Başbuğ'un karizmasını çizen, otoritesini sarsan bir plan bu. Dolayısıyla O'nun bilgisi dahilinde hazırlanmadıysa buna kızacak. Bunun Genelkurmay Başkanı'nın bilgisi dışında yapıldığı anlaşılmış. Hükümet o mesajı almış ve onlar da işin sivil tarafı olarak karşı geliyorlar. Yani bir taraf Başbuğ, Ergenekonculara karşı kendi otoritesini koruyor, Hükümet de Başbuğ'a destek oluyor. Burada hedef Başbakan ve hükümet gibi gözüküyor ama asıl hedef Genelkurmay Başkanı. Bundan asıl rahatsızlık duyan Genelkurmay Başkanı… O kızıyor. Siz benim otoritemin dışında nasıl böyle bir şey yaparsınız diyor. Hükümette Genelkurmay Başkanı'na destek oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*