AK Parti Mersin'e Altın aday

AK Parti Mersin'e Altın aday.13595
  • Giriş : 25.06.2009 / 19:58:00

AK Parti'nini mevcut il başkanı Abdullah Altın bugün yaptığı basın toplantısıyla, pazar günü yapılacak 'Ak Parti Mersin İl Başkanlığı 3. Olağan Kongresi'nde il başkanlığa yeniden aday olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Altın burada yaptığı konuşmada, ben ve ekibim Mersin için elimizden gelen herşeyi yapacağız. Adama göre iş değil işe göre adam seçimi yapacağız. Her konuda sesimizi duyacaksınız. Hem partimizi hem de mersinimizi en güzel yerlere taşıyacam dedi ve Ak partinin ulusal politikasını anlattı.

Toplantıya katılımın yoğun oluşu dikkat çekti. Recep Tayyip Erdoğan belediyecilik geçmişiyle insanların önünde örnek olmuştu. İnsanlar onun liderliğinde kurduğu ekibi iktidara taşıdı. İktidardayken verilen sözlerin, yapılan söylemlerin; o yenilikçi, devrimci ve reformist yaklaşımların bir siyasi propaganda olmadığını bütün halk gördü. Her şey nasıl söylendiyse pratiğe aktarılıyordu. Havada kalan sözler söylenmemişti. İnsan Hakları alanında, eğitim alanında sosyal alanda, sağlık alanında topyekun halkın katılımıyla bir hareketlenme ortaya çıktı. Ondan sonra girdiği her seçimde halkımız, onu bir miktar daha taltif ederek teveccühüyle ödüllendirdi.

Bundan şu çıkıyor, hiçbir şey siyasi propaganda aracı olarak söylenmemiş, her şey toplum nezdinde insan hayatı içerisinde pratik hayatta gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Bu çok önemlidir. Bütün bunlar yapılarken insanların hayata bakışı üzerine değişiklikler meydana gelmiştir. Eski alışkanlıklar yavaş yavaş kayboluyor. Toplumda kişiler ötekinin de var olabildiğini kabullenmeye başlıyor. Diğerinin de farklı düşünebileceğini kabullenmeye başlıyorlar. Bu bütün maddi yeniliklerin dışında, beyinde, zihinde yapılan bir yenilik çalışmasıdır. Artık geri dönüş yoktur. Türkiye, gerçekten kendisini yenilemiştir, ufkunu açmıştır.

Teşkilatların görevi partimizin ülke ve şehir genelinde yaptığı çalışmaları bulunduğu bölgede yaşayan vatandaşlara anlatmaktır. Kısır kavgalar içerisine girmek değil, bürokrasi içerisine boğulup durmak değil. Bizim asli görevimiz partimizin ülke genelinde ve seçim bölgesinde yaptığı hizmetleri, çalışmaları ve insan hayatını etkileyen yenilikleri kamuoyuna anlatmaktır. Aynı zamanda kentin temsilci olarak seçtiği milletvekillerine de şehrin sorunlarını, yapılması gereken yatırımları onların aracılığıyla Genel Merkez Ankara'ya iletmek ve orada çözüm bulunmasını sağlamaktır.

Bütün bunları yapabilmek için birikimli, bilinçli, görev tanımlamaları iyi yapılmış, iş tanımlamaları iyi yapılmış yine ilgi alanlarında ihtisas sahibi olmuş insanlardan oluşturulması gereken bir teşkilata ihtiyaç vardır. 28 Haziran 2009 tarihinde inşallah kongremizde bu amaçla aday olarak bu ekibi oluşturmuş, bu çalışmalara katkı sağlayabilecek ve şehirde partimizi Ankara'da da şehrimizi temsil edebilme kabiliyeti taşıyan insanlardan bir yönetim kurulu oluşturmak gerekiyordu. Şahsım olarak bu yönetim kurulu çalışmalarını yaptım. Adama iş değil işe adam felsefesi ile şuanda bütün başkan yardımcılıklarım belli oldu. Bu ekibi Pazar günü parti delegelerimizin taktirlerine sunacağım. Bütün bu süreç boyunca aday olmuş ve olacak olan arkadaşlarımızın da partimiz felsefesine yakışır çalışmalar yaptığı kanaatindeyim. İnşallah bu hususlara dikkat etmişlerdir diye düşünüyorum.

Yönetim kurullarımızın bir özelliği vardır. Türkiye'de partiyi tabana ulaştırma açısından kurumsallaşabilen ilk ve tek parti AK Parti'dir. Önemli ölçüde kadın yönetim kurulu üyesi olmasına hassasiyet gösterilmiştir. Mecliste en çok kadın milletvekili bizim partimizde vardır. Belediye ve İl Genel Meclislerinde bu hususlara partimiz
dikkat etmektedir. Gençlerin ön sıralarda yer almasını sağlayan parti yine bizim partimizdir.

Bu hususlar olmazsa olmazımızdır. Bu ne demektir; partinin belli insanlar elinde dönmesine engel olup tabana yayılmasını sağlamaya çalışmaktır. Yeni yüzlerin, yeni insanların partide kendisini ifade edebilme fırsatını bulmaları demektir. Teşkilatlar, bizler için önemlidir. Bizler bütün bu çalışmaları yapacak olan partimizin bulunduğu seçim mahallinde, yaşadığı bölgede partimizi temsil edip anlatacak olan teşkilatlarımız bizim için önemlidir. Teşkilatlarımızın ağırlığını her zaman koruyacağız.

Teşkilatlarımız hiç bir zaman 'dostlar alış verişte görsün' mantığı ile oluşturulmayacaktır. Tamamen topluma açılabilen, tamamen her kesime ulaşabilen, şehri hangi faktörler oluşturuyorsa o unsurların kendisini ifade edebildiği bir yönetim kurulu oluşturmak gerekiyor. Biz de bunu sağladığımızı düşünüyorum. Şehrin kendine göre sorunları vardır. Yaşadığımız bölgenin bütün hassasiyetlerine dikkat edeceğiz. Bu bizim borcumuzdur.

Mersin yeni kurulmuş bir kent olduğu için 20-25 yıl içinde nüfusu 250 binlerden milyonlara dayanan bir şehir olduğu için, o şehre ruhunu veren karakter daha oturmamıştı, şekillenmemişti.

Bu karakteri oturtmak, bu nesle nasip olacaktır. Hem AK Parti Ailesi'ne hem sivil toplum kuruluşlarına hem bürokrasiye hem medyaya yani hepimize nasip olacaktır. Şehirde artık şu öne çıkmıştır. Mersin'e sanayi mi getirelim, endüstri mi getirelim, tarım mı olsun, turizm mi olsun. Hep tartışılır dururdu. Hepsi de olmasın. Hepsi olsun derseniz hiçbir şey yapamazsınız. Birine sormuşlar 'Ne iş yaparsın?' 'Ne iş olsa yaparım abi' demiş. O adam fazla bir şey yapamaz. Hangi kol sizin coğrafyanıza uygunsa, insan yapınıza uygunsa onları iyi analiz edip ona göre karar vermeniz gerekir. Mersin'de şu öne çıkıyor; herkes artık şu noktada birleşti, karar verdi.

Tarım, turizm ve lojistik. Bunlar Mersin için önemlidir. O eski karmaşa hali gitmiştir. En zor aşama karar verme aşamasındır. Bu süre 40 yıldır sürüyordu. Bu şehir bunca yıldır kısır tartışmaların içinde kayboluyordu. Ama o tartışmalar olmalıydı ki şuan ki karar ortaya çıkmalıydı. Şuan Mersin'le ilgili bir mutabakat sağlanmıştır. Bu çalışmalar kesinlikle bu güzergahta yürüyecektir. Ve bunun başarılarını birkaç yıl içinde görmeye başlayacağız. Bizde bu yenilikçi gelişimin bir parçası olarak AK Parti'ni Mersin'de temsil ederek bu olayların arkasından bakan bir ekip olmayacağız. Bu olaylara bir sivil toplum hareketi olarak yön vereceğiz.

Siyaseti de temiz siyaset olarak yapacağız. Hiçbir olaya bulaşmamış, kısır kavgalar içinde boğuşan bir yapı değil, tamamen asli görevimiz olan parti çalışmalarını anlatmak ve şehre karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirme hususunda önde giden olacağız. Karar veren ve öneriler sunan ve ona destekler arayan bir ekip olacağız. Başkalarının belirlediği gündemlerde sadece arkasından yorum yapan bir ekip olmayacağız. Tüm ilçe teşkilatlarımızı ziyaret edip desteklerini istiyorum. Kendimi, çalışma arkadaşlarımı, mantığımızı, hayata bakışımızı, kente bakışımızı anlatmaya çalışıyoruz. İnsanlar Pazar günü yapılacak kongrede herhangi bir sorun olmadan, gayet medeni bir şekilde Türkiye'de insanlara demokratik bakabilme alışkanlığı kazandıran bir partinin mensupları olduğunun bilincinde olarak başarılı bir kongre geçireceğimizi düşünüyorum. Ve tüm arkadaşlarımıza aynı hassasiyeti göstermelerini tavsiye ederek onlara da başarılar diliyorum.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*