AK Parti milletvekili aday listesinden notlar

AK Parti milletvekili aday listesinden notlar.12147
  • Giriş : 04.06.2007 / 22:04:00
  • Güncelleme : 04.06.2007 / 22:06:27

Bakanlar Kurulu üyelerinden iki isim listeye giremedi. İşte bu isimler!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun. Şener daha önce aday olmayacağını açıklamıştı ancak Coşkun'un aday gösterilmemesi sürpriz olarak yorumlandı.
Listeye giren bakanlardan Devlet Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe dışındaki diğer bütün bakanlar bölgelerinde 1. sıradan aday gösterildiler. Devlet Bakanı Ali Babacan Ankara 1. Bölge 2. Sıra, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu İstanbul 2. Bölge 3. Sıra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu İstanbul 2. Bölge 2. Sıra ve Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Kocaeli 2. Sıra'dan aday oldu. Ancak bu bakanların da rahatlıkla seçilebilecek sıralardan aday gösterildikleri görüldü.

AK Parti Grup Başkanvekillerinin tamamı aday gösterildi. Eyüp Fatsa Ordu 2. Sıra, Salih Kapusuz Ankara 2. Bölge 2. Sıra, Faruk Çelik Bursa 1. Sıra, Sadullah Ergin Hatay 1. Sıra ve İrfan Gündüz İstanbul 1. Bölge 4. Sıra'dan aday gösterildi. Grup başkanvekillerinin de seçilme ihtimali yüksek olan bölge ve sıralardan aday gösterildiği görüldü.

AK Parti MYK üyeleri ve Genel Başkan Yardımcılarının tamamı da seçilebilecek yerlerden aday gösterildi.

Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer İstanbul 2. Bölge 7. Sıra'dan aday gösterildi. Listede geri sıralarda yer almasına rağmen Dinçer'in de seçilme ihtimali yüksek.

Partiye yeni katılan sağdan isimlerden DYP'li Milli Eğitim eski Bakanı ve YÖK eski Başkanı Mehmet Sağlam Kahramanmaraş 1. Sıra'dan aday olarak meclise girmeyi garantilemiş gibi görünüyor. AK Parti'ye yeni katılan DYP eski milletvekili Ahmet İyimaya Ankara 2. Bölge 5. Sıra ve ANAP'lı eski İçişleri Bakanı Ülkü Gökalp Güney de Bayburt 1. Sıra'dan aday oldu. İyimaya ve Güney'in de seçilme ihtimalleri yüksek yerlerden aday gösterildiği anlaşılıyor.

Ekonomi dünyasının önemli isimlerinden Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan da Ankara 2. Bölge 3. Sıra'dan aday oldu. Çağlayan'ın seçilme ihtimali çok yüksek bir sıradan aday olduğu görüldü.

Partiye soldan katılan iki önemli isim CHP Eski Genel Sekreteri Ertuğrul Günay İstanbul 1. Bölge 2.Sıra ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Özdalga da Ankara 1. Bölge 4. Sıra'dan aday oldu. Bu iki ismin sıralaması da oldukça iyi. Günay'ın Başbakan Erdoğan'ın ardından İstanbul 1. Bölge 2. Sıradan aday olması da önemli bir mesaj.

Partiye sol kanattan yeni katılan ancak ismi çok zikredilmeyen adaylardan eski SHP'li İbrahim Yiğit ve eski SHP'li Erdal Kalkan aday gösterilmedi.

AK Parti'nin spor dünyasından aday gösterdiği Olimpiyat Şampiyonu Güreşçi Hamza Yerlikaya da Sivas 2. Sıradan aday gösterildi ve Yerlikaya'nın seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Akademi dünyasından Anayasa Profesörü Zafer Üskül Mersin 2. Sıra ve Bilkent Üniversitesi Öğreti Üyesi Doç. Dr. Zeynep Dağı Ankara 1. Bölge 5. Sıradan aday gösterildi. Bu iki ismin de seçilme ihtimali yüksek yerlerden aday gösterildiği görüldü

Sanatçı Osman Yağmurdereli İstanbul 2. Bölge 8. Sıra, KADER Başkanı Ayşenur Bahçekapılı İstanbul 2. Bölge 6. Sıra ve Salih Memecan'ın eşi Nursuna Memecan İstanbul 1. Bölge 6. Sıradan aday gösterildi. Bu isimlerin de seçilme ihtimalleri oldukça yüksek.

AK Parti'nin Alevi kesimin önde gelen isimlerinden transfer ettiği Yazar Reha Çamuroğlu da İstanbul 3. Bölge 6. Sıradan aday gösterildi ve Çamuroğlu'nun da seçilme ihtimali yüksek.

Abdullah Gül'ün karşısına Cumhurbaşkanı adayı olarak çıkan ancak ilk turda çekilen Ersönmez Yarbay aday gösterilmedi.

Abdullah Gül hükümetinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı görevini yürüten ancak partide sivri çıkışları ile öne çıkan Ertuğrul Yalçınbayır aday gösterilmedi.

Partinin önemli isimlerinden İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış ve İstanbul Milletvekili Azmi Ateş listede yer almadı.

Başbakan Erdoğan tarafından bakanlık görevinden alınan Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Zeki Ergezen, Dışişleri eski Bakanı Yaşar Yakış, Devlet eski Bakanı Güldal Akşit ve Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Sami Güçlü'nün listede seçilme ihtimali yüksek yerlere yerleştirildiği görüldü. Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Zeki Ergezen Bitlis 1. Sıra, Dışişleri eski Bakanı Yaşar Yakış Düzce 1. Sıra, Devlet eski Bakanı Güldal Akşit İstanbul 3. Bölge 4. Sıra ve Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Sami Güçlü Konya 1. Sıra'dan aday gösterildi.

Başbakanın danışmanları Ömer Çelik ve Egemen Bağış da ön sıralarda yer aldı. Çelik, Adana 2. Sıra ve Bağış İstanbul 2. Bölge 4. Sıradan aday gösterildi.

Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan da ön seçilebilecek yerlerden aday gösterildi. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu İstanbul 2. Bölge 5. Sıra ve Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan Zonguldak 1. Sıradan aday gösterildi.

TBMM'nin kapanış oturumunda gözyaşlarını tutamayan TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin aday gösterilmezken TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil Kahramanmaraş 3. Sıra ve TBMM Başkanvekili Sadık Yakut Kayseri 2. Sıradan aday gösterildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious