Ak Parti Milletvekili Kurt: "Türbanlının kanı mı bozuk?"

Ak Parti Milletvekili Kurt:
  • Giriş : 03.03.2008 / 23:15:00

Kurt, Anayasa değişikliğine rağmen SDÜ'de, türbanlı kız öğrencilerin alınmamasına sert tepki gösterdi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ak Parti Isparta Milletvekili Haydar Kemal Kurt, SDÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar'ın okula türbanla giremeyen kız öğrencilerle konuşmasını önererek, “Bir baksın, soyu sopu nedir, nerden gelmiş, uzaydan mı gelmiş, ülkeye ne derece düşman olabilir bu evlatlarımız. Erkek evlatları asil kandan geliyor da kız çocukları mı kanı bozuk” dedi.

12 yıl önce trafik kazasında ölen Isparta SDÜ'nün kurucu rektörü Prof. Dr. Hasan Gürbüz, geçen hafta sonu memleketi olan Sütçüler İlçesi'nde anıldı. Törende bir konuşma yapan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Isparta Valisi Şemsettin Uzun, “İstemezük deyip bazı kanunlara muhalefet etmek olmaz. Kanunlar ne ise ona uymak gerekir. Ben de kahvehanelere ruhsat verilmesine karşıyım. Ama kanun ‘vereceksin’ diyor. Ve istemeyerek kahvehanelere ruhsat veriyorum” demişti.

Isparta'da yayınlanan bazı yerel gazete ve televizyonlar, aynı törende üniversiteye türbanlı kız öğrencilerin alınması gerektiğini savunan Milletvekili Kurt ve Isparta Belediye Başkanı AKP'li Hasan Balaman'dan sonra konuşan Vali Uzun'un, her ikisine ‘sert çıktığı’ şeklinde yorumlarda bulundu.

Bugün AKP İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Milletvekili Kurt, İl Başkanı Nuri Uzaktaş ve Belediye Başkanı Balaman, valinin de yasağı eleştirdiğini söyledi. Milletvekili Haydar Kemal Kurt, “Orada yapılan bir konuşmayı bizim yerel televizyonumuz belediye başkanı ve vekile sert yanıt şeklinde aktarmışlar. Bir defa vali bey devlet memurudur. Vali beyin bizlere cevap vermek gibi konumu misyonu olamaz. Zaten problemimiz yok da haberde bu şekilde aktarılması doğru birşey değil” dedi.

‘TIPÇI REKTÖR, HUKUK ADINA YORUM YAPAMAZ’

Üniversitelerin yönetimlerinde öğretim elemanlarının bulunmasının doğru olmadığını savunan Kurt, tıp doktoru olan SDÜ Rektörü Metin Lütfi Baydar'ı kastederek, “Bilim adamı hüviyetindeki insanların kendi ihtisas konularıyla alakalı görevine devam etmeleri lazım. Bir tıp profesörünün kalkıp da hukuk adına yorum yapması birşeyleri pas geçmek için sarf ettiği bir gayrettir. Neyin ne olması gerektiğini biz biliriz. Memleketin üniversitelerinden aldığımız belge ile bu sabittir. Sayın hocam galiba hukuk müşavirleri tarafından yanlış yönlendiriliyor” diye konuştu. Kurt sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye'nin parlamentosu, milletin iradesi olarak yasak kalksın diye uğraşıyoruz. Bilim adamlarımız ‘olmaz efendim, yasak vardır, kalkmasın’ diye uğraşıyor. Dünyadaki ilk 500 üniversite arasına Türkiye'den hiçbir üniversite girememiştir. Niye giremediği işte ortada; Kılık kıyafetle uğraşıyoruz. Eğer kılık kıyafet yönetmeliği sebebiyle çocuklarımız okula alınmıyorsa o yönetmeliği harfiyen uygulasınlar, üniversiteye girecek bir talebe bulamayız. Kendi kılık kıyafetlerine de dikkat etsinler. Kendileri de okula giremez. 20 sene sonra, bugün okula sokmadıkları insanların hizmetine muhtaç duruma geldiklerinde herhalde mahcubiyet duyarlar.

Sokağa çıksın üniversitenin kapısına baksın, üniversiteye giremeyen çocuklarla konuşsun sayın rektör. Ne diyorlar, soyu sopu nedir, n'erden gelmiş, uzaydan mı gelmiş, ülkeye ne derece düşman olabilir bu evlatlarımız, bir baksın. Bizim soyumuz sopumuz belli, asil bir kandan geldiğimiz bu devletin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından ifade edilmiş, yani erkek evlatları asil kandan geliyor da kız çocukları mı kanı bozuk? Onlar da bizim evlatlarımız.”

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious