AK Parti MKYK'dan başkan adayı olarak kimler çıktı?

  • Giriş : 08.08.2007 / 16:30:00

AK Parti MKYK'dan Meclis Başkanı adaylığı için Köksal Toptan ve Cemil Çiçek ismi çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sona erdi.

AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan toplantı, yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, toplantıdan ayrılırken gazetecilerin toplantıya ilişkin soruları üzerine, toplantıda dağıtılan formlara herkesin Meclis Başkanlığı için düşündükleri isimleri yazdığını söyledi.Meclis başkanvekili ve grup başkanvekilleri içinde anket yapıldı.

MKYK'dan Meclis Başkanı adaylığı için Köksal Toptan ve Cemil Çiçek ismi çıktı.

Son kararı Başbakan Erdoğan verecek...

AK Parti Uzlaşma Turlarında

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, AK Parti'nin TBMM Başkanı adayıyla ilgili olarak, ''Daha şu anda hala bir isim belli değil. 16.00'da veya 17.00 sıralarında hep beraber Meclis Başkanının kim olduğunu hep beraber öğrenmiş oluruz'' dedi.

Devlet Bakanı Beşir Atalay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ve MKYK üyesi Hüseyin Tanrıverdi'den oluşan AK Parti heyeti, TBMM Başkanı seçimiyle ilgili olarak Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Merkezinde Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Sarıkaya, DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik ve DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna ile görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fırat, bugüne kadarki teamüllere göre Meclis başkanının TBMM'de çoğunluğu olan siyasi parti tarafından seçildiğini hatırlattı.

AK Parti'nin yetkili organlarının görüşmelerini sürdürdüğünü ifade eden Fırat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 22 Temmuz gecesi seçim sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından yaptığı konuşmayı hatırlatarak, ''Bu süreçlerin tamamının bir diyalog içerisinde fikir alışverişi yaparak götürmenin faydalı olacağı kanısıyla Sayın Başbakan bir heyet oluşturarak, tüm siyasi partilerin başkanlık konusundaki fikirlerini almamızı istedi'' dedi.

Önce DSP, ardından CHP'yi ziyaret ettiklerini belirten Fırat, Meclis Başkanı seçimi konusunda bu partilerin fikirlerini aldıklarını, ayrıca Başkanlık Divanına seçilecek üyeliklerle ilgili de görüştüklerini anlattı. Görüşmüş oldukları tüm siyasi partilerin nezaket göstererek, AK Parti tarafından belirlenecek olan Meclis Başkanının tüm meclisi temsil edeceğini dile getirdiklerini belirten Fırat, TBMM Başkanının belli özelliklere sahip olacağından da şüphe duyulmadığını ifade etti.

Fırat, ayrıca görüştükleri partilerin, TBMM Başkanlığı için bir isim önermenin nezaket kurallarına aykırı olacağını ifade ettiklerini söyledi. Bir gazetecinin, görüşmelerde AK Parti tarafından bir ismin önerilip önerilmediği sorusu üzerine, Fırat, şunları kaydetti: ''Hayır, daha şu anda hala bir isim belli değil. Buralardan alacağımız ve Merkez Karar Yürütme Kurulu'ndan alınacak isimlerle Sayın Başbakan'a konuyu ileteceğiz. Tahmin ediyorum ki saat 16.00'da grubumuz parti genel merkezinde toplanmış olacak. Orada Meclis Başkanının kim olacağı konusunda adayımızı açıklamış olacağız, diye tahmin ediyorum. 16.00'da veya 17.00 sıralarında hep beraber Meclis Başkanının kim olduğunu öğrenmiş oluruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious