AK Parti: Parti kapatma demokrasi için bir tuzaktır

AK Parti: Parti kapatma demokrasi için bir tuzaktır.8115
  • Giriş : 05.07.2008 / 17:56:00

AKP’nin Mahkemeye dün sunduğu sözlü savunma, partinin internet sitesinde kamuoyuna da duyuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti’nin Anayasa Mahkemesi’ne dün sunduğu 177 sayfalık sözlü savunma, partinin internet sitesinde kamuoyuna da duyuruldu. Başbakan yardımcısı Cemil Çiçek’in yaptığı savunmanın 36 eki bulunuyor. Savunmada AK Partinin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmadığına dikkat çekilerek, iddianamede delil olarak sunulan konuşmaların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetinin demokratik hukuk devletinin teminatı altında olduğu vurgulandı.

Siyasi partilerin kapatılmasının değil yaşamalarının esas olduğu belirtilen savunmada, “Dünün yasakları bugünün alternatifi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Siyasi partilerin yaşamaları esastır, kapatılmaları istisnadır. Partilerin hatalarını en kalıcı, en etkili gösteren şey seçmen ve seçimdir. Siyasi partilere ifade özgürlüğü tanımıyorsak o sisteme anayasal demokrasi denmez” ifadeleri kullanıldı.

“Parti kapatmak toplumdaki çeşitlilik unsurlarını tasfiye etmek anlamına gelir ve demokrasi için bir tuzaktır” denilen savunmada, Türkiye’de kapatılan parti sayısının çağdaş demokrasilerde kırılması imkansız bir rekor oluşturduğu belirtildi.

Savunmada, biri hariç tüm parti kapatma kararlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı bulunduğu da ifade edildi.

AK Parti’nin barışçıl bir yöntemle anayasa değişikliğini gündeme getirdiği dile getirildi ve bunun yasaklanmasına neden olmayacağı vurgulandı. Başsavcı’nın delilerinin kurgusal ve sanal olduğu ifade edilerek, Yalçınkaya’nın iddialarına göre “Yeryüzünde demokrasi ve hukuk için risk teşkil etmeyecek hiç bir parti yoktur” denildi.

1999 yılında yaşanan 17 Ağustos depreminden sonra açılan “7.4 size yetmedi mi?” pankartı örnek gösterilerek, “Bu yaklaşımlar anonim yaklaşımlar. Bu cezalar şahsi olamaz ve yanlış. O dönemde AK Parti kurulmamıştı” dile getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious