AK Parti pazartesi karar verecek

AK Parti pazartesi karar verecek.7245
  • Giriş : 12.08.2007 / 08:22:00

Gül’ün aday olup olmayacağı henüz netleşmedi. Ama Erdoğan, cumhurbaşkanı adaylığı için başvuru süresi başlatıldıktan sonra, gazetecilerin sorularına sürpriz yanıt verdi: Adaylarımız olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, cuma namazından sonra Başbakanlık binasında buluştular. Baş başa 45 dakika süren görüşmeden sonra TBMM’ye geçerek Genel Kurul’da Meclis Başkanlık Divanı için yapılan oylamaya katıldılar. Oylama sonucu Başkanlık Divanı oluştu ve Cumhurbaşkanı seçimi için süreç de başladı. Erdoğan Genel Kurul’dan çıkarken gazetecilerin soruları üzerine sürpriz bir açıklama yaptı.

Dün “Millet iradesini yok sayamayacağını” söyleyen ve uzun bir aradan sonra yaptığı bu açıklaması, Gül’ün Cumhurbaşkanı adaylığına destek olarak yorumlanan Erdoğan, bugün birden fazla adaydan söz etti.

Cumhurbaşkanı seçimi sürecini pazartesi günü toplanacak Bakanlar Kurulu ve AK Parti MYK’da süreci değerlendireceklerini belirten Erdoğan, muhalefet liderleriyle görüşüp görüşmeyeceği sorusuna ise “Artık ben mi yoksa aday olan arkadaşlarımız mı görüşür o belirsiz” karşılığı verdi. Gazetecilerin bu ifadeye dikkat çekerek “Arkadaşlarımız dediniz...” sözleri üzerine de Erdoğan, “Olabilir... Arkadaşlar olabilir, arkadaş olabilir” dedi.

Başbakanlık Sözcüsü, ‘yakın çevre’yi yalanladı

Erdoğan, “Yeni kabineyi ne zaman Cumhurbaşkanına sunacağı” sorusuna karşılık, “Bugün kabineyle ilgili süreç de başladı. Yani en kısa zamanda bitirip sunmayı düşünüyorum” derken, “Yeni cumhurbaşkanını bekleyecek misiniz?” sorusuna da, “Böyle bir önyargım yok” karşılığı verdi.

Erdoğan, daha sonra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve grup başkanvekilleriyle makamına geçti. Erdoğan ile bir süre görüşen Gül, daha sonra Meclis’ten ayrıldı.

MUHALEFETE ALTERNATİF LİSTE

Erdoğan’ın bu sözleri, seçim öncesinde yaptığı “Alternatifli liste hazırlayıp, muhalefete gideceğim” şeklindeki sözleriyle örtüşüyor. Erdoğan’ın, Gül’ün adaylığının arkasında durmadığı, alternatif isimlerle muhalefetin nabzını yoklayacağı ve sonuca göre karar vereceği şeklinde yorumlanıyor.

CHP lideri Deniz Baykal da, dün TBMM Başkanı’nın uzlaşmayla seçilmesinin ardından, Erdoğan’a bu sözlerini hatırlatmıştı.

19 AĞUSTOS’TA SÜRE DOLUYOR

TBMM’nin yeni Başkanı Köksal Toptan, ilk kez yönettiği seçimden sonra, TBMM Başkanlık Divanı’nın oluştuğunu, Cumhurbaşkanı için de adaylık başvuru süresinin bugünden itibaren başladığını ilan etti. Toptan, bu sürenin 19 Ağustos Pazar günü saat 24.00’de sona ereceğini söyledi.

Toptan, Cumhurbaşkanı seçimi için yapılacak turların 20 Ağustos’tan itibaren 20 günde tamamlanması gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı süreciyle birlikte yeni hükümeti kurma süreci de başladı. Başbakan’ın bu konuda henüz bir çalışma yapmadığı, yeni hükümeti yeni cumhurbaşkanına sunacağı konuşuluyor.

MEDYA KULİSİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious