'AK Parti seçim tarihini kendisi belirliyor'

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

TBMM Anayasa Komisyonunda, CHP ve ANAVATAN'LI milletvekilleri, AKP'nin, seçim tarihini belirlerken kendilerinden görüş almadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Anayasa Komisyonunda, genel seçimin 24 Haziran 2007'ye alınmasına ilişkin seçim önergesi görüşülüyor.

Önerge üzerinde konuşan CHP ve Anavatan Partisi milletvekilleri, AK Parti'yi, seçim kararı alırken kendilerinin görüşünü almadığı gerekçesiyle eleştirdi.

CHP Ankara Milletvekili Oya Araslı, AK Parti'yi, seçim kararını belirlerken, diğer partilerin görüşünü almamakla eleştirdi. Komisyon Başkanı Burhan Kuzu'nun, ”Belki telefonla bir görüşme olmuştur” demesi üzerine Araslı, “Zannetmiyorum” karşılığını verdi.

Erken seçimin, vatandaşın askı ve itiraz gibi haklarını kısıtlamaması gerektiğine işaret eden Araslı, geçmiş yıllarda kanun teklifiyle alınan seçim kararının, bu kez önergeyle yapılmasının nedenini sordu.

Cumhurbaşkanı seçim sürecinin devam ettiğine dikkati çeken Araslı, ”Cumhurbaşkanı seçim sürecinin erken seçimle kesilmesi, ancak adayın çekilmesiyle mümkün olur. Aday çekildi mi çekilmedi mi?” dedi.

AK Parti'li milletvekillerinin “Ne alakası var” diye sorması üzerine Araslı, “Yakından alakalıdır. Erken seçim kararı, bu sürece girilmeden alınmalıydı” görüşünü savundu. Süreç tamamlanmadan nasıl erken seçim kararı alınacağının tartışmaya açılmasını isteyen Araslı, ayrıca AK Parti'nin hazırladığı ve “sistem değişikliği” getiren Anayasa değişiklik paketinin seçimden önce çıkarılıp çıkarılmayacağını sordu.

Seçim yapılması düşünülen tarihte ÖSS yapılacağını belirten Araslı, Kuzu'nun, “Türkiye'de pazar günü sınav bitmez. Her pazar sınav var” demesi üzerine, en erken tarihte yapılacak bir seçimden yana olduklarını, ancak bunun, öğrencilerin mağduriyetine yol açmaması gerektiğini kaydetti.

Anavatan Partisi Bitlis Milletvekili Edip Safter Gaydalı, Türkiye'nin tarihi günler yaşarken, AK Parti iktidarının “tarihi hatalar” yaptığını belirterek, ”Gönül isterdi ki seçim tarihi ortak teklifle gelseydi. Bundan demokrasi kazançlı çıkardı. En azından YSK ile istişare edilmeliydi” dedi.

“EN UYGUN TARİHİ BELİRLEDİK”

AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, geçmiş yıllarda seçim tarihi konusunda partilerin teklifleri olduğunu belirtti. Anayasa Mahkemesinin kararından sonra yaptıkları değerlendirmede bir öneride bulunduklarını kaydeden Kapusuz, bu sabah CHP ve ANAVATAN grup başkanvekilleriyle görüşerek görüşlerini ilettiklerini anlattı.

Uzun süreden beri muhalefetin “acil, en erken, hemen seçim” dediğini belirten Kapusuz, kendilerinin de seçimin en uygun hangi tarihte yapılabileceğini değerlendirdikten sonra 24 Haziran ya da 1 Temmuz tarihini belirlediklerini ifade etti. Kapusuz, Haziran ayında Türkiye'de seçim yapılabileceğini söyledi.

“İKTİDAR, LEGAL VE İLLEGAL İLİŞKİLERİ ZORLUYOR”

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, seçimin tarihi kadar teknik ve yasal olarak sağlıklı koşullarda yapılmasının da önem taşıdığına işaret ederek, “Yine, siyasal iktidarın dayatması, antidemokratik anlayışının tezahürünü görüyoruz. Hadi muhalefetle görüşmediniz, bu işin uygulayıcısı olan YSK ile görüşseydiniz” dedi.

Teklifin ciddi olmadığını savunan Kart, Cumhurbaşkanı seçim sürecinin sonuca bağlanması gerektiğini kaydetti. Kart, “İktidar, ilk turu 6 Mayısa erteleyerek, legal ve illegal ilişkileri zorluyor” dedi.

YSK'nın, yasal süreleri sıkıştırdığını, 15 günlük olan itiraz ve 1 haftalık askı süresini 1 güne indirmek zorunda kaldığını belirten Kart, “Buna hakkınız var mı? Ucuz politikalar yapmayalım, ucuz politikalara tenezzül etmeyelim, fırsatçılığı bırakalım, ciddi olalım. Karşımıza Anayasa ve yasalara uygun düzenlemelerle gelin. Ondan sonra da mağduru oynama tenezzülüne girmeyelim” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious