'AK Parti suçüstü yakalandı'

  • Giriş : 28.04.2006 / 00:00:00

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, AK Parti hükümetinin terörist başına af getirmek isterken suçüstü yakalandığını iddia ederek "Apo'yu affetmek isteyenlerin kimler olduğu ortaya çıkmıştır."dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şandır, AK Parti'nin teröristbasını affetmek isterken suçüstü yakalandığını ileri sürdü.

Şandır, hazırlanan kanun tasarısının 6. maddesi ile "etkin pişmanlık" tanımı getirildiğini ve bu etkin pişmanlığa terörist başının dahil olup olmadığını sordu. Öcalan'ın yargılanma sürecinde gösterdiği tavırların, savunmada ifade ettiği pişmanlık sözlerinin, işbirliği tekliflerinin, görev talebinin, "etkin pişmanlık" kapsamında bir hak olarak Apo tarafından kullanılmak istendiğini öne süren Şandır, açıklamasına şöyle devam etti:

"Terör örgütü kuranlar, terör örgütü yönetenler, teröristler, teröre yataklık ve yardım yapanlar; teslim olurlarsa, pişman olduklarını itiraf ederlerse ve güvenlik güçlerine yardımcı olacaklarına söz verirlerse bu yasadan bütünüyle yararlanacaklar; yakalananlar ise 221. maddenin 4. fıkrasına göre ceza indirimi hakkından yararlanacaklar. Buna göre bu yasa, Terörle Mücadele Yasası olarak değil, teröristleri affetme yasası olarak ortaya çıkmaktadır. 'Sanık lehine kullanma' ilkesi, Apo'ya uygulanmayacak mı?"

Şandır, bölücü terörle etkin mücadele etmek için güvenlik güçleri tarafından ısrarla istenen "yetkiler" karşılığında, AKP içinde bir pazarlık mı yapıldığını sorusunu yöneltti. Terörle Mücadele Yasası'nıN 2003 yılında AKP Hükümeti tarafından değiştirildiğini öne süren Şandır, AB Uyum Yasaları kapsamında çıkarılan bir çok kanunla, bölücülüğe ve bölücülük propagandası yapılmasına yapısal zemin hazırlandığını iddia etti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious