AK Parti süper gücün başkan adayları Clinton ve Obama'yı kınadı

AK Parti süper gücün başkan adayları Clinton ve Obama'yı kınadı.16653
  • Giriş : 29.01.2008 / 11:41:00
  • Güncelleme : 29.01.2008 / 12:29:19

AKP Tanıtım ve Medya Başkanlığı, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıyacaklarına dair söz veren Clinton Obama'yı kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP Tanıtım ve Medya Başkanlığı'nca, AKP'nin internet sitesinde yapılan açıklamada, Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen AKP TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmaya atıfta bulunuldu.
Açıklamada, Erdoğan'ın, “ABD'de seçim çalışmaları sürerken, bazı politikacıların sarf ettikleri beyanlar, ülkelerinin devlet politikalarına yeterince vakıf olmadıklarını da gösteriyor. Sözde Ermeni soykırımı tasarısına destek veren üyelerin, tasarının Genel Kurula getirilmemesi yönünde tutum takınması bazı gerçeklerin anlaşılmaya başladığını göstermişti. Çünkü herkes biliyor ki bu tasarının geçmesi Türkiye-ABD ilişkilerinde onarılamaz yaralar açar ve bu hiç kimseye bir yarar sağlamaz. Bazı aday adayları, seçimleri kazandığı takdirde sözde soykırımı tanıyacağı yönündeki talihsiz açıklamalarla, ülkelerimiz arasındaki ilişkilere gölge düşürmeye çalışıyorlar. Türkiye-ABD ilişkileri bazı lobilerin karalama kampanyalarına da feda edilemez, iç siyasetin ucuz hesaplarına da kurban edilemez” sözlerine yer verildi.

“TARİH YAZMAK PARLAMENTOLARIN İŞİ DEĞİLDİR!”

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Amerika ve Türk kamuoyunun, basın-yayın kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin dikkatini çekmek istediğimiz husus, öteki Avrupa ülke parlamentolarına ve Birleşmiş Milletler'e emsal teşkil edebilecek bu siyasi vaadin, küresel etiğe aykırı olmasının yanında, basit oy hesaplarına dayanan bir çıkış ve 'Siyasal Kampanya Etiğine' de aykırı bir söylem olduğudur.

Tarihe mal olmuş ve tarihin son kararını verdiği Ermeni meselesi ülkemiz aleyhine bir baskı unsuru olarak kullanılmaktadır. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin iki Başkan Aday Adayı tarafından dillendirilen bu iddialara en iyi cevap: 'Tarih yazmak parlamentoların işi değildir!' şeklinde olacaktır.
AKP Tanıtım ve Medya Başkanlığı olarak, Başkan Aday Adaylarının, fazladan üç beş oy almak kaygısıyla dile getirdikleri ve Türk halkını rencide eden bu açıklamalarını, haksız ve asılsız buluyor ve şiddetle kınıyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious