AK Parti tüm azınlıkların da ilk tercihi

AK Parti tüm azınlıkların da ilk tercihi.9712
  • Giriş : 14.12.2008 / 01:30:00
  • Güncelleme : 13.12.2008 / 23:28:52

Egemen Bağış: AKP, sadece Müslümanların değil, Ermeniler, Rumlar, Museviler ve Süryaniler de ilk tercihidir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Egemen Bağış, Bahreyn'de düzenlenen 5. Uluslararası Manama Diyalog toplantısına katıldı.

Toplantı kapsamında gerçekleştirilen ve Bağış'ın bir konuşma yaptığı Sectarian Politics panelini İngiltere merkezli ''think tank'' kuruluşu IISS'in Körfez Güvenliği Uzmanı Dr. Mamoun Fandy yönetti. Panelde, eski Irak Savunma Bakanı Dr. Sadoun Al Dulame, Suudi Arabistan Uluslararası Ticaret Konseyi üyesi Dr. Thuraya Arrayed ve BAE Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Ebtisam Al Kitibi de birer konuşma yaptı.

Yaptığı konuşmada, AK Parti'nin ''başarı hikayesi''ni anlatan Egemen Bağış, kurulduğunda Batı'nın geçmişte ''ılımlı İslamcı parti'' diye sınıflandırmaya çalıştığı AK Parti'nin, ''Muhafazakar Demokrat'' bir merkez partisi olduğunu vurguladı. Bağış, ''AK Parti bugün Türkiye'de sadece Müslümanların değil, Ermeniler, Rumlar, Museviler ve Süryaniler başta olmak üzere tüm azınlık gruplarının da birinci tercihi haline geldi'' dedi.

Bağış, panelde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin 3 Kasım 2002 tarihindeki genel seçimlerde yaklaşık yüzde 25 oy aldığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde, 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde yaklaşık yüzde 60 oy aldığını hatırlattı ve bu gelişmelerin arkasındaki en önemli sebep olarak da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''tüm yaradılanları yaradandan ötürü sevme'' anlayışını gösterdi.

AK Parti Hükümetinin gerçekleştirdiği hizmetlerden örnekler de veren Bağış, AB müzakerelerinin başlatıldığını, İKT Genel Sekreterliğine ilk defa bir Türk'ün seçildiğini, eğitimin bütçenin birinci kalemi haline geldiğini, tüm okullara internet bağlantısı sağlandığını, öğrencilere ücretsiz ders kitabı dağıtıldığını, hastanelerin birleştirilerek tüm halkın hizmetine sunulduğunu, TL'den 6 sıfırın atıldığını, enflasyon ve faizlerin düşürüldüğünü, yabancı sermaye girişinin 20, kişi başına düşen gelirin 3 kat arttırıldığını, Medeniyetler İttifakı Projesi'ne eşbaşkanlık yapıldığını ve Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ne 47 yıllık bir aradan sonra girdiğini vurguladı.

Bağış'ın, yaptığı konuşmada, ''Başbakan Erdoğan ve AK Parti'nin başarısının arkasında yatan en önemli sebep'' olarak gösterdiği insan sevgisinin, Orta Doğu'daki başarı için gereken önemli kavramlardan biri olduğuna işaret ettiği de bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*